شناسه : 219
دوشنبه 17 آبان 1395 ساعت 15:39 2016-11-7 15:39:10
مشغول مطالعه بودم که زنگ تلفن همراهم به صدا درآمد. یک دوست قدیمی.مهدی. گوشی را که برداشتم گویا بمب انرژی با من صحبت می کرد…
بررسی نقش فرهنگ در بازاریابی شبکه ای

کجای کار ایستاده ایم؟ (2)

مشغول مطالعه بودم که زنگ تلفن همراهم به صدا درآمد. یک دوست قدیمی.مهدی. گوشی را که برداشتم گویا بمب انرژی با من صحبت می کرد…

خاطره ای از جنس فرهنگ
مشغول مطالعه بودم که زنگ تلفن همراهم به صدا درآمد. یک دوست قدیمی.مهدی. گوشی را که برداشتم گویا بمب انرژی با من صحبت می کرد…
“…احسان، دوستم امروز به من گفت که برایت یک سورپرایز دارم و من رو به یه دفتر برد. از همین شرکتهایی که قبلا بودن. منتها انگار بهشون مجوز دادن دارن قانونی کار می کنن. خیلی جالب بود… همه بودند! همه بچه های سابق. کارشون آزاد شده. فلانی رو یادته که؟ می دونی ماه پیش چه قدر پورسانت گرفته؟؟؟ بالای 20 میلیون. دیگه همه دارن قانونی کار می کنن و کسی کارشون نداره! یاد تو افتادم که رو این موضوع تحقیق می کردی؟ آمار شرکتشون رو داری؟ به نظرت خوبه برم اونجا؟ پسر همه دارن اونجا پول در می آرن!…”
و باز زنگ تلفن همراه و باز و باز و باز
اندکی تامل…
دیگر طاقتم به سر آمد لباس تحقیق را به تن کردم و یکی از شرکتها را انتخاب کردم. آدرس دقیق را نداشتم اما گویا نیازی به داشتن آدرس دقیق نبود به حوالی آدرس که رسیدم پیاده رو ها را شلوغ دیدم. از راننده پرسیدم آقا اینجا دعوا شده؟ گفت نه بابا از این شرکت های زیر مجموعه ایه اینجا! هر روز همین بساطه! البته خدا خیرشون بده مسافر این مسیرم 10 برابر شده!
یاد مرداد 89 افتادم…. آن روزها هم همین حال و هوا بود.
نمی دانستم که خوشحال باشم و یا ناراحت. تصمیم گرفتم به داخل دفتر بروم. از راه پله ها و راه روها و اتاق های شلوغ خسته شدم یک پسر جوان را دیدم و از او خواستم به من راجع به شرکتش توضیح دهد هر چه قدر خواست با من حرف بزند نشد. مجبور شدیم به کافه ای در همان نزدیکی برویم. دوست جدیدم یک دانشجوی 22 ساله بود. رشته مهندسی. در راه کافه از او پرسیدم خب، محصولات شما چیست؟ شیوه ارسال آن چگونه است؟ پر از انرژی گفت ماه سومی است که شروع کرده است. ماه اول درآمدی نداشته و ماه دوم و سوم یک میلیون پول درآورده است. گفتم چه خوب! و باز پرسیدم؟ خب محصولتان چیست؟ شیوه ارسال آن چگونه است؟ چه قدر کالا به افراد دیگر فروخته ای؟ و باز پاسخ داد: بالاسریم ولی خیلی درآمد خوبی داره بهش زنگ می زنم بیاد بهت همه چی رو توضیح بده! به خدا می ترکونیم!
به کافه رسیدیم و پیش قدم (یا به قول دوست جدیدم بالاسری) آمد! چه خاطرات آشنایی! پس از سوال راجع به من و کارم توضیح را آغاز کرد. جلسه من دو ساعت طول کشید. دو ساعتی که توضیح آن با توضیح کاملی راجع به بازاریابی شبکه ای آغاز شد و با توضیح راجع به طرح درآمدزایی به پایان رسید. گویی قرار نبود که کسی نیاز من به کالایش را بسنجد و من همچنان باید منتظر سوالم راجع به کالا می ماندم!
خسته شدم… دلم رو به دریا زدم و گفتم دوست عزیز می شود خواهش کنم که راجع به محصول شرکتتان هم اگر اشکالی ندارد توضیح دهید؟؟؟ و با پاسخی عجیب تر رو به رو شدم! “ببین دوست عزیز، تو انگار نفهمیدی که اینجا از چی قراره درآمد داشته باشی؟ بابا پسر خوب فلانی داره ماهی 20 میلیون پول در میاره. این برات مهم تره یا محصول؟ خیلی خب بابا، محصول ما اینه! و این ویژگی ها رو داره!”
گذشت این جلسه و جلسات دگر هم…
نگرفتی دگر از کالای شرکت خبر هم…
بی کالا ولی به چه حالی من از آن کافه گریختم…
داستانی که مطرح شد حکایت امروز من و توست. حکایت غریبی که شبکه هایی را ساخته است که فروش در آنها فقط با ورودی های جدید در حال به وقوع پیوستن است. شبکه های چند هزار نفره که در آن درآمد فلانی از کالای شرکت بیشتر معرفی می شود. شبکه هایی که شیوه رشد را فقط با اضافه شدن انسان آموخته اند. بازاریابانی که بیشتر رویا می فروشند تا کالا!
شبکه هایی که سر ماه برای گرفتن پورسانت خود مجبور به خرید حداقلی از شرکت می شوند و فروش را فراموش نموده اند و فقط این را می آموزند که چگونه جذب نیرو کنند. نیرویی که نیرو نخواهد بود بلکه عددی خواهد بود که شبکه هزار نفره را هزار و یک نفره می کند!
در مقاله پیشین به این پرداختیم که فرهنگ صحیح بازاریابی شبکه ای چیست؟ اهمیت آن چیست و راه ساختن آن کجاست؟ در مقاله امروز با ذکر این داستان به بیان واقعیتی تلخ پرداختیم که در حال به وقوع پیوستن است. پیش از آنکه در قسمت نظرات با اتهام سیاه نمایی و یا توجیه این داستان رو به رو شویم خود زودتر به آن پاسخ می دهیم که خیر، ما هنوز بر سر قول خود برای تقویت نیروی محتوی در بازاریابی شبکه ای ایستاده ایم امّا حل معضلات فرهنگی این کار را همچنان از وظایف خود می دانیم.
در مقاله آتی به بیان واقعیاتی دیگر در رابطه با دلیل اهمیت فرهنگ در صنعت بازاریابی شبکه ای خواهیم پرداخت.

احسان دانش


اضافه کردن دیدگاه جدید