بخش بندی بازار

بخش بندی بازار
تاريخ:پانزدهم دی 1399 ساعت 07:40   |   کد : 1032   |   مشاهده: 115
بازاریابی تلاش برای بدست آوردن سهم تمام جامعه نیست، بلکه بایستی بخش خاص یا زیرمجموعه ای از بازار را مورد هدف قرار داد.
بخش بندی بازار به گروه های متمایز و مشخص به شما اجازه تمرکز بر محصولاتتان را می دهد. بخش بندی های صاحبان کسب و کارها باید واضح و مشخص باشد و دارای همپوشانی نباشند، در واقع هر بخش بایستی همگن و متمایز باشد و مصرف کنندگان به محصولات پاسخ مشابه ای در هر بخش بدهند.
به عنوان مثال اگر سبد محصولات شما در جهت ایجاد برنامه غذایی سالم برای افراد است، سبد محصولات می تواند برای گروه متنوعی از افراد که قصد کاهش وزن دارند مانند افراد دیابتی و ورزشکاران آمادگی جسمانی سودمند باشد. بازاریابی تلاش برای بدست آوردن سهم تمام جامعه نیست، بلکه بایستی بخش خاص یا زیرمجموعه ای از بازار را مورد هدف قرار داد.
بخش ها،  مشتریان و کاربران محصول را دربر می گیرند. در حالیکه روش های متفاوتی برای تقسیم بازار وجود دارد، شما با دو انتخاب اصلی مواجه هستید: شما در درجه اول می توانید ویژگی های خاص مشتری مانند سن با جنسیت و یا منفعتی را که محصول برای مشتری ایجاد می کند در نظر بگیرید.
بخش بندی بر اساس مشتری
خصوصیات مشتری که عموماً برای تقسیم بازار مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:
  • ویژگی های جمعیت شناختی مانند سن، جنس، وضعیت تأهل، شغل، تحصیلات و درآمد.
  • ویژگی های روانشناختی مانند سبک زندگی، طبقه اجتماعی، و شخصیت.
  • ویژگی های رفتاری مانند الگوهای مصرف، نگرش ها، و وفاداری به برند.
  • مناطق مانند اروپا، خاورمیانه و افریقا، آسیا و اقیانوسیه.
  • صنایع برای مثال خودرو، آموزش و پرورش، امور مالی، بهداشت و درمان برای بازارهای صنعتی.
  • اندازه شرکت ها مانند شرکت های کوچک و متوسط برای محصولات صنعتی.
اجازه دهید برنامه تغذیه سالم را ادامه دهیم. برای بخش بندی بازار می توانیم ویژگی های جمعیت شناختی یا روانشناختی و تعریف بخش هدف به مردان، سنین 20 تا 30 سال، مجردها، کسانی که طولانی مدت کار می کنند، و غالباً بیرون غذا می خوردند.
در حالیکه ویژگی های ذکر شده در بالا متفاوت هستند، همگی یک نکته مشترک دارند. همگی بر مشتری تمرکز دارند که می تواند مصرف کننده یا کسب و کار باشد.
کدام رویکرد در بخش بندی بازار بایستی انتخاب گردد؟
با وجود بخش بندی  متفاوت بازار مطابق نگرش تان، چطور می توانید بگویید کدام انتخاب صحیح است. جواب ساده است: هر زمان شما کار جدید انجام  می دهید، محصول جدید یا بازار جدید ایجاد می نمایید، اولین کار بخش بندی بر اساس سود است. هنگامی که بخش بندی بر اساس سود اولیه باشد، شما از ویژگی های جمعیت شناختی و دیگر خصوصیات مشتری استفاده می کنید.
اجتناب از دو اشتباه عمومی در بخش بندی بازار
در هر یک از روش های بخش بندی بازار، از دو اشتباه زیر اجتناب نمایید: اول، کورکورانه بخش های از پیش تعریف شده را دنبال نکنید. بسیاری از مدیران محصول بوده اند که توجه بیش از حد به بخش های مبتنی بر مشتری داشته اند در حالیکه توقع موفقیت غیر منتظره در محصولات داشته اند. جای تعجب نیست که نتایج مورد انتظار نبوده است.
دوم، ایده هایی را کنار بگذارید که مناسب بخش های از پیش تعریف شده بازار نباشند. به اولین آیفون که در سال 2007 در بازار آمد دقت کنید، اَپل تمایز سنتی بین گوشی های هوشمند مصرف کننده و کسب و کار را نادیده گرفت. در عوض محصولی به بازار روانه کرد که “اینترنت در جیب شما” را ارائه داد و  به کاربران تجاری و مصرف کنندگان خدمت مشابهی را ارائه کرد.

 

http://mlmbook.ir/News/1/1032
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها