مشتری مداری به چه معناست؟ بخش اول

مشتری مداری به چه معناست؟ بخش اول
تاريخ:بيستم دی 1399 ساعت 15:31   |   کد : 1035   |   مشاهده: 107
یک تجربه خرید ساده و شخصی، تجربه ای است که مصرف کننده به احتمال زیاد تکرار می کند.
در زمان های سخت افراد قوی تر می شوند.
سازمان هایی که در این دوره و بعد از آن بهترین عملکرد را خواهند داشت، موسساتی هستند که تمرکز خود را روی مشتری مداری پیشرفته حفظ کنند در حالی که با پیچیدگی، عدم اطمینان و ریسکی که فضای کسب و کار را از بین می برد، مقابله می کنند. باید منابع ریسک و فرصت ها را در پایگاه مشتری جهانی بشناسیم. یعنی یافتن مسیرهای جدید برای دستیابی به مشتریان، به طور فزاینده، از طریق کانال هایی که مشتریان کنترل می کنند و این بدان معنی است که تمرکز کمتر در معاملات مشتری جهت بدست آوردن سود کوتاه مدت و تقویت بیشتر روابط مبتنی بر اعتماد در دراز مدت دارد. "
اصطلاح "مشتری محور" جدید نیست. سال هاست که رهبران بازاریابی و دانشگاهی از آن استفاده می کنند و مدت ها قبل از آغاز همه گیری جهانی کرونا، شرکت های فروش مستقیم در حال پژوهش بودند که چگونه می توانند برنامه های وفاداری مشتری را توسط توزیع کنندگان مستقل خود، ارائه یا تقویت کنند.
آنچه جدید است، فرصت های منحصر به فرد و گسترده ای است که شرکت های فروش مستقیم و توزیع کنندگان آنها اکنون باید در خدمت مشتریان بگذارند به گونه ای که چالش های زمان حال ما را برآورده کنند. با این کار، آنها سازگاری مدل کسب و کار فروش مستقیم را تأیید می کنند در حالی که توزیع کنندگان را برای جذب مشتریان جدید و همچنین سفارشات تکراری از مشتریان فعلی خود تعیین می کنند. در زمانی که خرده فروشان محدود می شوند یا درهای خرده فروشی بسته می شوند(مانند شرایط همه گیری کرونا)، فروش مستقیم نه تنها برای زنده ماندن، بلکه برای رونق نیز کارایی دارد.
به همین دلیل است که بسیاری از شرکت های فروش مستقیم به طور جدی در مورد مشتری مداری در سال 2021 تحقیق می کنند.
همانطور که شرکت ها و سازمان ها در بیشتر صنایع به فکر فعالیت از راه دور هستند، رهبران فروش مستقیم نیز در نظر دارند که تعاملات مشتری را به سمت دیجیتال شدن سوق دهند.
سارا بجورگارد، رئیس منطقه ای جوانان برای زندگی در آمریکای شمالی می گوید: "مطمئناً ، نحوه تجارت ما در گذشته نحوه پیشبرد تجارت ما نخواهد بود." "ما دیوانه خواهیم بود اگر فکر کنیم که همه گیری جهانی مدل ما را به طور دائمی تغییر نمی دهد."
یک تجربه خرید ساده و شخصی، تجربه ای است که مصرف کننده به احتمال زیاد تکرار می کند. از دیدگاه توزیع کننده، تکرار فروش به معنای مشتریان بلند مدت یا حتی مادام العمر است، مشتریان وفادار نه تنها طرفداران برند نیستند بلکه آنها طرفداران توزیع کننده گان هستند .(ممکن است خودشان توزیع کننده شوند.)
تکامل "مشتری مداری"
در حالی که خدمات شخصی شده و روابط قوی با مشتری همچنان مشخصه فروش مستقیم است، اما روش هایی که توزیع کنندگان برای خدمت به مشتریان خود استفاده می کنند تغییر کرده است. در ابتدا، توزیع کنندگان محصولات را از شرکت های خود با قیمت عمده خریداری می کردند، سپس آنها را با قیمت خرده فروشی پیشنهادی (چه به صورت حضوری و چه از طریق وب سایت شخصی) به مشتریان فروخته می شدند.

امروزه توزیع کنندگان با تبلیغ محصولات و خدماتی که از طریق شخصی سازی و بازاریابی دوستانه با استفاده از محبوب ترین ابزارهای اجتماعی و دیجیتال پشتیبانی شده توسط یک بستر تجارت الکترونیکی ارائه می دهند، مشاغل مستقیمی در فروش مستقیم شرکت های کوچک ایجاد می کنند. تمرکز بر ایجاد یک تجربه شیرین استفاده از محصول، فراتر از یک معامله است. در واقع، حتی ممکن است این تجربه ازعدم اطمینان اقتصادی از قیمت مهم تر باشد.
مشتری مداری بر نقش توزیع کننده نیز تأثیر می گذارد. در آمریکای شمالی، توزیع کنندگان دیگر مجبور به حمل موجودی های بزرگ نیستند زیرا شرکت های فروش مستقیم پردازش سفارش، و پرداخت کمیسیون را انجام می دهند (معمولاً در همان هفته و به زودی حتی ممکن است در عرض چند ساعت از معامله انجام شود). بنابراین، در حالی که خدمات بسیار شخصی مشتری به عنوان سنگ بنای فروش مستقیم باقی مانده است، صنعت در تلاش است تا نه تنها برای مشتریان بلکه برای توزیع کنندگان نیز محدودیت ها را کاهش دهد.
مشتری محوری شامل مواردی فراتر از خواسته های مشتریان است. این موضوع را باید در داده ها، تغییر مدل های کسب و کار و پیگیری های فروش جستجو کرد. این نکته بسیار مهم است که افرادی که در زمینه فروش مستقیم فعالیت دارند باید به صورت دوره ای سیستم فروش و همچنین فناوری های مورد استفاده را به روز کنند.
ضروری است که درک کنیم تغییر برای رشد حیاتی است، این بدان معنی است که روشی که ما برای دستیابی به اهداف خود در تجارت انجام می دادیم راهی نیست که فردا برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم. صنعت در حال تغییر است، مصرف کنندگان برای خرید از ما انتظارات بیشتری دارند و ایجاد جامعه ای از دنبال کنندگان محصولات ما بسیار ضروری می باشد(این پیروان یا فالوور ها می توانند در فضای مجازی نیز باشند). مدیران فروش مستقیم فردا باید از تغییر استقبال کنند، آینده را ببینند، برای رسیدن به هدف فروش استراتژی بسازند و به یک چشم انداز واحد دست پیدا کنند.

http://mlmbook.ir/News/1/1035
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها