وضعیت بازاریابی چند سطحی در ترکیه

وضعیت بازاریابی چند سطحی در ترکیه
تاريخ:يازدهم خرداد 1400 ساعت 10:37   |   کد : 1070   |   مشاهده: 166
فعالیت بازاریابی چند سطحی به عنوان یک دوره آموزشی در بسیاری از دانشگاه های سراسر جهان ارائه می شود و یک روش بازاریابی قدیمی است، اما بحث در مورد قانونی بودن یا نبودن آن هنوز در ترکیه ...
در این بخش به بررسی وضعیت و جایگاه قانونی فعالیت بازاریابی شبکه ای در کشور ترکیه می پردازیم:
فعالیت بازاریابی چند سطحی به عنوان یک دوره آموزشی در بسیاری از دانشگاه های سراسر جهان ارائه می شود و یک روش بازاریابی قدیمی است، اما بحث در مورد قانونی بودن یا نبودن آن هنوز در ترکیه ادامه دارد.
لازم است دو مورد را بدانیم اول اینکه تاکنون قانون خاصی در مورد این سیستم ها وجود ندارد. و همچنین با سوء استفاده از این نوع فروش(که از دهه 1990 استفاده می شود) بسیاری از افراد توسط کسانیکه می خواهند غیرقانونی کسب درآمد کنند، مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند.
در واقع، هیچ قانونی در مورد سیستم MLM (نام مستعار روش بازاریابی فروش چند سطحی غیر هرمی) در قوانین کشور ترکیه وجود ندارد و ضوابط فقط براساس برخی از مواد قانونی مانند "قانون حمایت از مصرف کننده"، "تنظیم فروش درب منزل" و "مقررات مربوط به قرارداد از راه دور" اعمال می شود. از آنجا که در مورد چگونگی ایجاد یک سیستم بازاریابی MLM قانون مشخصی وجود ندارد و همچین منع آن روشن نیست، در چارچوب مقررات عمومی در عمل با آن برخورد می شود و گاهی اوقات مدیران شرکت هایی که از این سیستم استفاده می کنند ممکن است با برخی از مجازات های کلاهبرداری روبرو شوند.

بعد غیر قانونی
آنچه که ابتدا در مورد سیستم بازاریابی MLM در ترکیه به ذهن خطور می کند "طرح Ponzi" و سپس "طرح TITAN" است. شرکت "تایتان" فعال در دهه 1990 بدون فروش هیچ محصولی درآمد بالایی را کسب کرد و مدیران شرکت به ثروت زیادی دست یافتند اما در نهایت هر کدام از آنها به 25 سال زندان محکوم شدند.
تجربیات مربوط به شرکت هایی مانند شرکت فوق منجر شد در دیوان عالی کشور ترکیه در مورد سیستم MLM تصمیماتی به شرح ذیل گرفته شود.
متهمان برای تأثیرگذاری بر فعالیت فکری قربانیان خود اقداماتی را انجام می¬دهند:
• با شگرد و نیرنگ وارد عمل می شوند؛
• کوری روانشناختی در قربانیان ایجاد می کنند؛
• با محاسبات و نمودارهای ریاضی توهم درست می کنند؛
• عقل سلیم قربانیان را با قول درآمدهای نجومی که می توانند به دست آوردند، فریب می دهند.
• موسیقی با صدای بلند و تشویق مداوم؛
در مجموع اعتقاد جعلی و توهم را ایجاد می کنند.
متهمان، قربانیان را از اولین حضور در جلسات تا آغاز عضویت با صحنه های ماهرانه، ساختگی و دروغ موردکلاهبرداری قرار می دهند.
کلاهبرداران با اقداماتی فریبنده و با در نظر گرفتن وضعیت ذهنی قربانیان، این حقیقت را می دانند که با گسترش جذب افرادی که در دایره ارتباطی هستند عضوگیری دشوارتر خواهد شد و پس از گذشت یک دوره خاص عملاً به دست آوردن عضو جدید غیرممکن می شود و سیستم عملا قفل می شود.
بیشتر اوقات آخرین عضو در این سیستم قادر به دریافت پورسانت نیست، بنابراین قربانیان متحمل ضرر شده و متهمان سود غیرقانونی کسب می کنند، در حالی که برخی از قربانیان می توانند هزینه های مشارکت پرداختی خود را با دریافت اعضای جدید دریافت کنند، اما این نمی تواند جرم متهم را از بین ببرد، بنابراین اقدام متهم فراتر از محدوده قانونی است و باید مورد توجه قرار گیرد و در حوزه جرم و عمل کلاهبرداری تعریف می شود.
دیوان عالی کشور ترکیه، با مدنظر قرار دادن نحوه اقدامات کلاهبرداران شامل: ایجاد اطلاعات نادرست بر اعضا، ایجاد کوری روانشناختی، پنهان کردن واقعیت در مورد بازار، پنهان کردن احتمال ضرر پذیرفت که براساس قانون قدیم TCK (قانون جزای ترکیه) (ماده 158 مورد جدید) جرم کلاهبرداری رخ داده و 25 سال حبس برای متهمان را در مجازات جداگانه ای برای هر یک از آنها تأیید کرد.

بعد قانونی
همانطور که در بالا اشاره شد نداشتن تعریف مشخصی در مورد سیستم MLM ممکن است باعث شود شرکت ها با برخی از مشکلات کیفری و مالی روبرو شوند.
"فروش درب به درب" و "فروش از راه دور" که در بالا در مورد سیستم MLM نیز ذکر شد کافی نمی باشد. متن کامل این دو قانون در فصل 4 قانون تجارت ترکیه آورده شده است.
همراه با بحران اقتصادی جهانی، سیستم MLM دوباره محبوبیت خود را در ترکیه پیدا کرده است. شرکت های شناخته شده در سراسر جهان مانند "Amway" و "Herbalife" وارد این صنعت شده و تحقیقات کیفری در مورد شرکت هایی مانند "Quest.net" و "Erol Marketing" آغاز شده است.
به همین دلیل، وزارت صنعت و تجارت ضروری دانست که بیانیه مطبوعاتی درباره چگونگی سیستم MLM صادر کند.
متن کامل بیانیه مطبوعاتی در زیر آمده است:
"اطلاعیه مطبوعاتی درباره سیستم های بازاریابی شبکه ای"
"اخیراً، سوالات و شکایات زیادی در مورد سیستم های فروش با عنوان" بازاریابی شبکه ای" و "بازاریابی چندسطحی" پرسیده می شود. و لازم به شفاف سازی وجود دارد:
1- از شکایات ارائه شده به این وزارت مشخص می شود که در این صنعت با سوء استفاده از شکاف قانونی، شهروندان ما را فریب داده و برخی اطلاعات مهم را پنهان می کنند.
2- قرارداد کتبی امضا شده توسط طرفین باید با عضو / نماینده ای که به سیستم می پیوندد تنظیم شود.
3- کاربران نهایی باید بتوانند محصولی را که خریداری کرده اند در یک بازه زمانی خاص بازگردانند.
4- نمایندگانی که به طور موثر در سیستم کار می کنند باید بتوانند محصولی را که خریداری کرده اند در یک بازه زمانی خاص (حداقل 3 ماه) بازگردانند.
5- هیچ گونه هزینه ای برای عضویت در نظر گرفته نمی شود.
6- سطح شرکت کنندگان(زیرمجموعه) که پورسانت به آنها تعلق می گیرد باید محدود باشد و تا 5 سطح پورسانت پرداخت شود.
7- هزینه عضویت نباید گرفته شود.
8- برای افرادی که به سیستم خواهند پیوست، باید اطلاعات کافی در مورد وضعیت بازار، هزینه ها و فروش واقعی ارائه شود.
9- برای فروش محصول نباید حریم شخصی و منطقه ای فرد را نقض کرد. همچنین، رابطه های خانوادگی ودوستانه نباید مورد هدف فعالیت تجاری و سوء استفاده واقع شود.
10- وعده مبالغ زیاد درآمد، اطلاعات گمراه کننده و تبلیغات مربوط به درآمد مجاز نیست.
11- خرید کالا در مقدار و دوره های زمانی اجباری نیست.
12- نمایندگان باید از موقعیت خود در سیستم مطلع شوند.

http://mlmbook.ir/News/1/1070
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها