بازاریابی پست مدرن(قسمت اول)

بازاریابی پست مدرن(قسمت اول)
تاريخ:دهم آبان 1400 ساعت 12:28   |   کد : 1093   |   مشاهده: 285
از نظر براون پست مدرنیسم در درجه اول جنبشی زیباشناختی، طغیانی علیه جنبش تکان دهنده و بعداً رام شده  در اوایل تا اواسط قرن بیستم ...
مقاله زیر به سه بخش تقسیم شده است. در ابتدا بازاریابی قاعده مند و اصولی و پست مدرن مورد بحث قرار    می گیرد. پس از آن مقایسه بین آنها دنبال می شود.
بازاریابی پست مدرن (پست مدرن مارکتینگ) با بازاریابی هنجاری متفاوت است. برای درک بازاریابی پسامدرن درباره شرکت هایی صحبت شده است که از محصولات یا خدمات نوآورانه برای نزدیک شدن به مشتریان استفاده می کنند. در نهایت مفاهیم روی رویکرد بازاریابی معاصر مورد بحث قرار گرفته و همچنین روش بازاریابی جایگزین پیشنهاد شده است.
بازاریابی پست مدرنیسم
از نظر براون پست مدرنیسم در درجه اول جنبشی زیباشناختی، طغیانی علیه جنبش تکان دهنده و بعداً رام شده  در اوایل تا اواسط قرن بیستم بهتر است به عنوان یک نگرش، یک احساس، یک حالت، یک حس، یک جهت گیری و یک شیوه نگاه به جهان – یک شیوه نگاه نگران به جهان – تلقی شود. به گفته Firat و Venkatesh بازاریابی پست مدرن دارای پنج ویژگی کلیدی است که ممکن است به عنوان پایه و تسهیل کننده روند مبادله عمل کند.
 
ویژگی های کلیدی بازاریابی پست مدرن
•    فوق واقعیت؛
•    تکه تکه شدن؛
•    تولید و مصرف معکوس؛
•    موضوعات با ارزش؛
•    تقابل اضداد  و به عنوان یک نتیجه کلی از این شرایط؛
•    از دست دادن تعهد و وفاداری به نام برند که قبلاً اعلام شده بود.
 
فوق واقعیت (Hyperreality)
مصرف کننده پست مدرن می خواهد تنوع بسیاری از موضوعات گذشته و آینده را تجربه کند که قبلا تجربه نکرده است. Hyperreality این فرصت را برای مشتریان فراهم می کند.
 
تکه تکه شدن (Fragmentation)
Firat  و همکاران آن استدلال می کند که منظور از تکه تکه شدن این است که زندگی در جامعه مدرن و در نتیجه تجربیات مردم از هم جدا شده یا ارتباطی ندارند. تکه تکه شدن به بازاریابان کمک می کند تا با توجه به نیازهای افراد آن بخش، پیشنهادی ارائه دهند. زندگی در خانه، زندگی کاری، زمان تفریح، زمان ورزش و غیره همه تجربه های متفاوتی هستند و فاقد اشتراک هستند.
 
تولید و مصرف معکوس (Reversed production and consumption)
مصرف کنندگان پست مدرن به نوعی سفارشی و ایجاد کننده تصاویر خود در هر لحظه مصرف هستند. وارونه شدن در تولید و مصرف ناشی از این است که تولید، موقعیت ممتاز خود را در فرهنگ از دست می دهد و مصرف وسیله ای می شود که افراد از طریق آنها خودشان را برای خود و دیگران تعریف می کنند.

مصرف کنندگان در حال تبدیل شدن به “محقق بازاریابی” هستند. مصرف کنندگان تحریک می شوند و در برابر این محرک ها مقاومت نشان می دهند. حتی یاد می گیرند که چگونه بازی را تغییر دهند. مصرف کنندگان پست مدرن ارزش بیشتری به مصرف، نسبت به خودِ محصول می دهند و به “نشانه ها و نمادهایی” که در طول مصرف ایجاد می شوند وفادارتر هستند.
 
موضوعات غیرمتمرکز
موضوعات غیر متمرکز برعکس موضوعات دارای مرکزیت هستند که در آن افراد به طور واضح توسط شغل، طبقه اجتماعی، جمعیت شناسی و غیره تعریف می شوند.
 
تقابل اضداد به عنوان یک نتیجه کلی از این شرایط
تقابل، پارادوکسیکال عمل یا نمونه ای از قرار دادن دو یا چند چیز به ظاهر متناقض در کنار یکدیگر است. این وضعیت را می توان در نسل های مختلف درک کرد که ترکیبی از موارد ناسازگار با یکدیگر را دوست دارند. به عنوان مثال، برخی از اعضای نسل Y ممکن است ترکیبی از موهای پانک و لباس های شیک را دوست داشته باشند. افراد مسن تر ترکیبی از موارد سنتی را دوست دارند به عنوان مثال  آتش نشانی و امکانات معماری مدرن (کنترل دمای مرکزی) در معماری خانه آنها و غیره دیده می شود.
 
از دست دادن تعهد و وفاداری به نام تجاری که قبلاً اعلام شده بود.
ناامیدی از ناتوانی پروژه مدرن در تحقق وعده های خود و تمایل روزافزون برای تجربه تفاوت های ذکر شده در بالا، هر دو گرایش در مدرنیته متأخر و در فرهنگ پست مدرن را برای از دست دادن تعهد به پروژه های بزرگ یا منحصر به فرد تقویت می کند. نه تنها مصرف کننده پست مدرن پروژه های متعدد و گاهی حتی متناقض را بر عهده می گیرند؛ بلکه مصرف کننده به طور جزئی و لحظه ای به آن متعهد است و هیچ یک را خیلی جدی نمی گیرد.
 
بازاریابی هنجاری
تأثیر هنجاری؛ فشار اجتماعی برای تشویق سازگاری با بیان دیگران طراحی شده است. این می تواند تأثیر فوق العاده ای بر رفتار مصرف کننده داشته باشد. بازاریابی هنجاری می تواند بر همخوانی انتخاب برند و بر انطباق نیز تأثیر بگذارد.
 
بازاریابی پست مدرن در برابر بازاریابی هنجاری
پست مدرن یک اصطلاح مربوط به مدرن است. به عبارت دیگر، پست مدرن اندیشه ای است که پس از اندیشه مدرنیستی شکل می گیرد. رویکردهای پست مدرن در مورد تحقیقات بازاریابی ممکن است نشان دهد که پیشرفت در دانش واقعیت بازاریابی (یا واقعیت ها) غیرممکن است. زیرا نمی توان تعیین کرد که کدام جهت تحقیق مناسب است یا کدام نتایج قابل قبول است.

تفاوت بازاریابی هنجاری با دیدگاه های پست مدرن
بازاریابی هنجاری با دیدگاه های پست مدرن در مورد این موضوع از چند جهت متفاوت است  از جمله رویکرد آن به مفهوم بازاریابی. پست مدرنیسم استدلال می کند که مصرف کنندگان واقعاً نمی دانند چه می خواهند. در حالی که از طرف دیگر طبق مفهومِ بازاریابی هنجاری، تولید کننده نیاز مشتری را می داند و محصول را بر این اساس تولید می کند.
رویکرد پست مدرن یک سوال مهم در بازاریابی است که “برای رفع نیازها و خواسته های مشتری چه می توان کرد؟” با وجود تنوع گسترده ای از انتخاب های در دسترس، مشتریان شروع به پرسش می کنند که واقعاً چه می خواهند. برهام  یک تصور پست مدرن را توضیح می دهد که :
 “مصرف کننده از قوانین پیروی نمی کند. بعید به نظر می رسد که قابل پیش بینی باشند و ممکن است گهگاه استراتژی خرید خود را تغییر دهند”.
 “مصرف کنندگان پست مدرن به عنوان” لذت گرایان بی قرار، بدبین، خسته از جهان، وسواس گونه، خواستار رضایت فوری و دوزهای فزاینده تحریک هستند.”.

 

http://mlmbook.ir/News/1/1093
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها