بازاریابی کلان یا ماکرو مارکتینگ(قسمت دوم پست مدرن)

بازاریابی کلان یا ماکرو مارکتینگ(قسمت دوم پست مدرن)
تاريخ:شانزدهم آبان 1400 ساعت 09:40   |   کد : 1094   |   مشاهده: 261
ست مدرن روش های علمی مدرن را که به دنبال دانش جهانی در مورد تحقیقات بازار و رفتار مصرف کننده هستند، کنار نمی گذارد . اما پیشنهاد می کند که “نظریه های چندگانه” را ...
“در دیدگاه مدرن، محقق می تواند در هر زمینه ای که در آن چیز جدیدی را کشف کرده یا کشف شده است، تحقیق کند. یا به این دلیل که واقعیت تغییر کرده است یا به دلیل اینکه ابزارهای جدید به او اجازه می دهند واقعیت جدیدی را ببیند. برعکس، در دیدگاه پسامدرن، محقق بازاریابی می تواند با هر چیزی که علاقه او را برانگیخته است کنار بیاید و دانش انباشته شده خود را در مورد آن به کار گیرد ”.

براون پست مدرنیسم را به عنوان یک “نقد نه یک مفهوم  و جایگزینی برای مفاهیم بازاریابی موجود” توضیح می دهد. با این حال فوکودا  تأیید می کند که اثر همگروهی یک اثر مادام العمر است و برای مواد غذایی، موسیقی، پوشاک، خودرو، مالی و بیمه و همچنین برای محصولات سرگرمی مناسب است و نتیجه گیری می کند که تجزیه و تحلیل همگروهی یک ابزار مفید برای پیش بینی روندهای بازاریابی است. پست مدرن روش های علمی مدرن را که به دنبال دانش جهانی در مورد تحقیقات بازار و رفتار مصرف کننده هستند، کنار نمی گذارد . اما پیشنهاد می کند که “نظریه های چندگانه” را انتخاب کنید. بر این اساس ، هریسون و کیلبرگ  بیان می کنند که رویکرد تقسیم بندی بازار “نسبتاً ثابت” و در “بازارهای پابرجا” مناسب است.

مثال هایی از پست مدرن مارکتینگ
مک دونالد
عصر پست مدرن با تغییر از قطعیت ها، یکنواختی ها و عدم ابهامات به افراد و ناپایداری ها تبدیل شده است. در واقع از ابهام با کارآمدی برای ایجاد یک واقعیت فوق العاده که نیازهای مشتری را برآورده می کند و به طور مناسب تری می خواهد استفاده می شود.
استراتژی تجاری مک دونالد از  " برنامه برای پیروزی" تغییر کرد و در آن استراتژی هایی با هدف ایجاد برنامه ای در 5P’s  (افراد، محصول، مکان، قیمت و ترفیعات) برای تأثیر بر مصرف کنندگان فردی در انتخاب برند انتخاب شد.
 اکنون آنها بیشتر به کل فضای مصرف، مصرف بیش از حد، خرید وضعیت و غبطه خوردن به لوگو توجه دارند. استراتژی جدید تجاری جهانی آنها این است :
“رستورانی پیشرو که در هر جایی که تجارت می کنیم سبک زندگی سالم ، شاد و فعال را تبلیغ می کند”.
 مک دونالد ادعا می کند که فست فود سالم، مغذی و بخشی از سبک زندگی تناسب اندام است و آن را از طریق توصیفات Bob Greene ، Oprah Winfrey  مربی بدنسازی و غیره نیز تأیید می کند.
 همچنین شعار خود را به “من دوستش دارم – I’m lovin’ it ” تغییر داد و دلقک Ronald Mcdonald را با ظاهری مناسب تر به منظور جلب وفاداری مشتریان و همگام شدن با ترجیحات مصرفی که به تدریج در حال تغییر است، اصلاح کرد.
 آنها از طریق تبلیغات، پوسترها و غیره از مشتریان استقبال می کنند. همانطور که توسط براون  بیان شد.
“مصرف کنندگان وفادار نیستند، بلکه به تصاویر و نمادها وفادار هستند.”
ظاهر تغییر یافته راهی برای تجدید قوا در ارتباط برند با تناسب اندام به جای چاقی است. 
مک دونالد از مفهوم تجزیه در پست مدرن استفاده می کند، جایی که Proctor & Kitchen و Firat و Shultz  تجزیه را به عنوان “نتیجه نیازهای مختلف کاربران، رفتارهای متفاوت آنها، خلق و خوی و شیوه زندگی غیر معمول مصرف کنندگان معاصر” تفسیر می کنند.
 اخیراً مک دونالد با راه آهن هند همکاری کرده است تا در چند ایستگاه راه آهن اصلی هند با منویی فراتر از سرویس سنتی خود خدمت کند.
 یک پیشخوان برای دسترسی عمومی به نام ” Desi Potli ” (بسته محلی) وجود خواهد داشت و پیشخوان غذاهای سنتی هندی مانند “آلو پوری” (نان هندی با کاری از سیب زمینی) و “ماسالای مرغ” را با قیمت 50 روپیه ارائه می دهد. (0.64 پوند) که مشابه سایر موارد اصلی منو است.
مک دونالد با پیروی از این استراتژی جدید از تصویر خود استفاده می کند، یعنی یک غذای محلی در یک رستوران فست فود.

هتل های با ساختار سنتی
هتل های با ساختار سنتی نمونه زنده دنیاهای ساختگی هستند که به عنوان مکان های مصرف یا فضای جغرافیایی یا مکانی عمل می کنند که فرا واقعی هستند، یعنی بیش از حد واقعی.
 این یک تجلی ایده آل از بازاریابی پست مدرن برای کنار آمدن با تغییر رفتار مصرف کننده است زیرا به آنها کمک می کند تا تجربه ای داشته باشند که هرگز با آن روبرو نشده اند. چنین فرصت دلپذیر و تحریک کننده ای به عنوان راهی خلاقانه برای خرج کردن پول به آنها می دهد.
به عنوان مثال، رستوران بسیار معروف با نام “Haveli” در Jalandhar ، هند فراتر از ارائه طعم و کیفیت است. ارزشی در قالب تجربه منحصر به فرد نشستن در یک روستای معمولی پنجاب با غذاهای مجلل که به طور سنتی سرو می شود.
 
مثال هایی از پست مدرن مارکتینگ
پیشخدمت هایی با لباس پوشیده به همراه رقص محلی و اجراهای دیگر همه نمایانگر فرهنگ اصلی پنجاب بودند. آنها خود را یک اقامتگاه موضوعی منحصر به فرد می نامند.  
یکی دیگر از این تجربه های محرک بی نظیر در ” Chokhi Dhani ” در جیپور (Jaipur) و “قصر روی چرخ”، قطار معروف میراث در راجستان ارائه شده است. قصر روی چرخ تجربه ای منحصر به فرد از سفر در قطار را ارائه می دهد که نمایانگر سبک یادآور ماهاراجای راجستان است.
 مسافران، به ویژه گردشگران  تحت تأثیر فرم و سبک لذت سلطنتی و بی نظیری قرار می گیرند. که مانند ماهاراجه (پادشاه) زندگی می کنند و نماینده میراث غنی یک تمدن عمیق هستند.
 بخش حیاتی خدمات، افزودن ارزش به هتل با آوردن جنبه فرهنگی در هتل ها است که تجربیات مشتری است. تلاش اولیه هتل های به سبک سنتی حول آوردن میراث و فرهنگ غنی گذشته است که توسط مشتری تجربه می شود و بدین ترتیب گذشته را در حال حاضر یعنی حال دائمی زندگی می کند، همانطور که توسط براون، Firat و Shultz  بیان شد.

Philips Living colors
بازاریابی پست مدرن در فیلیپس؛ رنگ زنده فیلیپس، معرفی شده توسط برند فیلیپس مفهومی در نوع خود است که ریشه در اصل روانشناسی دارد. رنگ های زنده فیلیپس به فرد این امکان را می دهد که بین 16 میلیون رنگ انتخاب کند و به مصرف کننده اجازه می دهد تا رنگ اتاق را مطابق با شرایط مصرف کننده با استفاده از ریموت کنترل تغییر دهد.

ایده اصلی بازاریابی پست مدرن در فیلیپس
ایده اصلی حول این مفهوم است که رنگ ها همیشه بر روحیه فرد تأثیر گذار بوده و از نظر روانی نیز تأثیر می گذارند. رنگ زنده فیلیپس با استفاده از لامپ های LED امکان پذیر است که بیشتر عمر می کنند، انرژی کمتری مصرف می کنند و به اندازه کافی کوچک است که در هر گوشه اتاق قرار می گیرد.
این رویکرد منحصر به فرد توسط فیلیپس، به مشتریان این امکان را می دهد تا اتاق خود را با رنگ های نامحدود روشن کنند و علاوه بر این به آنها اجازه می دهد تا رنگ اتاق خود را با توجه به روحیه خود تغییر دهند.  این موضوع نشان می دهد که چگونه فیلیپس بر مفهوم تکه تکه شدن بازاریابی پست مدرن سرمایه گذاری کرده است. جایی که، Proctor & Kitchen  و Firat & Shultz  تکه تکه شدن را به عنوان نتیجه ای از نیازهای مختلف کاربران، رفتارهای متفاوت، خلق و خو و سبک زندگی غیر معمول مصرف کنندگان تفسیر می کنند.

قواعد بازاریابی هنجاری و بازاریابی پست مدرن
قواعد بازاریابی هنجاری و بازاریابی پست مدرن با یکدیگر تفاوت دارند. بر اساس ادبیات این حوزه، پست مدرنیسم به عنوان یک نقد بیان می شود و نه یک مفهوم. در حالی که شیوه بازاریابی هنجاری بر تصمیم جمعی، اخلاق و همچنین بر رفتار مصرف کننده استوار است.
رویکرد تولید محصول برای مصرف کننده در حال تغییر است. طبق رویکرد هنجاری، تولید مهم بود، اما در بازاریابی پست مدرن، مصرف کننده در حال آگاهی است و در حال تغییر فهرست و نقش یکسان در طراحی خواسته های خود است.
درک رفتار مصرف کننده برای بازاریابان بسیار مهم است زیرا با تغییر بازار، رفتار مشتری نیز در حال تغییر است. درک رفتار مصرف کننده به بازاریابان کمک می کند تا استراتژی بازاریابی خود را برنامه ریزی کنند.
اینترنت یکی از ابزارهای گسترده ای است که مصرف کننده را به یکدیگر متصل می کند. این می تواند به بازاریابان کمک کند تا در یک بستر مشترک و به طور مساوی به مشتری برسند. این یک رسانه است که به عنوان سریعترین منبع برای دسترسی به مشتری عمل می کند.
اینترنت یک ابزار فعال کننده است که امکان تعامل مستقیم فردی با مصرف کنندگان پست مدرن را فراهم می کند. علاوه بر این، اینترنت همچنین می تواند به مصرف کنندگان این فرصت را بدهد که فردیت خود را در گروه ها ابراز کنند.

 

http://mlmbook.ir/News/1/1094
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها