چرایی به کارگیری بانوان در فعالیت بازاریابی شبکه ای؟!

چرایی به کارگیری بانوان در فعالیت بازاریابی شبکه ای؟!
تاريخ:بيست و دوم آبان 1400 ساعت 08:00   |   کد : 1097   |   مشاهده: 276
یکی از دلایل گرایش زنان به این حوزه را می توان مربوط به ویژگی های شخصیتی آنان و دیگری را نیز مربوط به نحوه مدیریت شرکت ها و به کارگیری ...
با گسترش دامنه فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه ای و افزایش گرایش به این فعالیت، بانوان نیز به جرگه علاقه مندان به آن پیوسته اند؛ به گونه ای که سهم بسیار زیادی از تعداد اعضای شرکت ها به این گروه اختصاص پیدا کرده است و حتی در یک سال اخیر تعداد بازاریابان زن در شرکت های دارای مجوز از مردان بیشتر شده است.

یکی از دلایل گرایش زنان به این حوزه را می توان مربوط به ویژگی های شخصیتی آنان و دیگری را نیز مربوط به نحوه مدیریت شرکت ها و به کارگیری آنان در راستای تحقق اهداف شرکت دانست. البته نوع محصولات مورد عرضه در این شرکت ها هم که عمدتا در رسته آرایشی و بهداشتی قرار دارند در بازاریابی توسط خانم ها بسیار موثر بوده است.

شرکت ها این مهم را دریافته اند که زنان استعداد بسیار در مشاهده، مکالمه و تعامل اجتماعی دارند. قدرت مشاهده و بررسی کالا در زنان در کنار علاقمندی ایشان به خرید، توانایی در ایجاد ارتباط از طریق مکالمه و تبلیغ کلامی و نیز ایجاد تعامل با مخاطب به جهت ترغیب به خرید از ویژگی های منحصر به فرد زنان است که در موفقیت آنها در بازاریابی شبکه نقش مهمی دارد. از طرف دیگر شرکت ها برای بهره برداری بیشتر از این ویژگی ها بر اساس اهداف و چشم انداز خود، راهکارهایی را در نظر گرفته اند. مثلا شرکتی را در نظر بگیرید که محصول اصلی آن لوازم آرایشی است. تشویق زنان به شیوه های مختلف به مراقبت از خود و داشتن ظاهری زیبا، به دغدغه ای مهم برای مخاطبان تبدیل شده است. بیشتر مشاوران و مدیران شرکت ها هم ملاک آراستگی ظاهری  را برای جذب مشتری و جذب توزیع کننده مورد توجه قرار می دهند.

علاوه بر تأکید بر جذابیت های ظاهری، شرکت ها سعی دارند بازاریابان خود را که اکثراً هم به لحاظ درآمد و هم محل زندگی به طبقه متوسط عامه تعلق دارند را افرادی متعلق به طبقه سطح بالای جامعه معرفی کنند. این کار برای زنان چه از لحاظ ظاهری و چه شخصیتی و کلامی بسیار راحت صورت می گیرد. 

در میان مدیران شرکت این اعتقاد وجود دارد که پیوند میان کلاس اجتماعی و ظاهر زنان به ایشان کمک می کند تا جایگاهشان به عنوان بازاریاب و یا حتی مدیر فروش تقویت شود. در جوامعی که کلاس اجتماعی بر پایه مسائل مادی و فیزیکی تعریف می شود آراستگی و  ظاهر فرد در تعاملات اجتماعی وی تاثیرگذار است. نکته جالب توجه آن است که در ابتدا ظاهر فرد ممکن است به فعالیت اقتصادی که انجام می دهد نامربوط باشد، ولی وقتی هدف فروش لوازم آرایش است، زیبایی ظاهری بسیار تاثیرگذار خواهد بود. از طرف دیگر شرکت هایی که بر کیفیت محصول تاکید دارند، به دنبال شیوه های جدید برای معرفی و فروش محصول هستند. که در این بین توانایی خانم ها در بازاریابی محصولاتی که از آن استفاده می کنند و پاسخگویی به مشتریان و بازاریابان شرکت تاثیرگذار خواهد بود .

http://mlmbook.ir/News/1/1097
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها