مراقب اغواگران باشید!

مراقب اغواگران باشید!
تاريخ:بيست و چهارم آبان 1400 ساعت 08:16   |   کد : 1098   |   مشاهده: 281
اغراق بیش از اندازه در توصیف ویژگی های فرصت کاری و یا محصول؛ اغراق و تکرار آن، توانایی زیادی برای تأثیر گذاری بر احساسات مخاطبان ...
تبلیغات یکی از مهم ترین ابزارهای ارتباطی برای افرادی است که قصد فروش محصول و یا خدمتی را به کسی دارند. پس با مقدمه فوق می توانیم آن را یکی از ابزارهای مهم در بازاریابی شبکه ای نیز بحساب بیاوریم؛ ابزاری  که می تواند نقش بسیار مهمی را در سیاست ها و استراتژی های بازاریابی بازاریابان از قبیل ارتباط با مشتریان، اصلاح و تغییر ذهنیت مشتریان نسبت به شرکت و محصولات آن و جذب مشتریان احتمالی  ایفا کند.

تبلیغات برای بازاریابان راهکاری در جهت غلبه بر محیط اشباع شده بازار، برآورده کردن سلیقه های متفاوت مشتریان و برتری یافتن بر رقبا و جذب علاقه مندان به فعالیت بازاریابی است. ارمغان تبلیغات برای بازاریابان عبارتند از:
- آگاه کردن مشتری از محصول جدید؛
- آگاه کردن مشتری از قیمت های جدید محصول؛
- تصحیح برداشت های غلط مشتریان؛
- کاهش ترس مشتریان؛
- ایجاد ترجیحات نسبت به محصولات و خدمات شرکت در نزد مشتریان؛
- تشویق و ترغیب مشتری برای خرید محصولات شرکت به جای رقبا؛
- ایجاد تصویر مناسب از شرکت در نزد مشتریان احتمالی و مصرف کنندگان محصولات؛
- ترغیب مشتریان احتمالی برای مشارکت در طرح درآمدی شرکت؛
اما تبلیغاتی که ایجاد کننده فرصت در جهت پیشرفت و موفقیت بازاریابان است با سوء استفاده می تواند تبدیل به معضلی شود که در آیین نامه با عنوان پرهیز از تبلیغ خلاف واقع و اغواگری برای جذب بازاریاب و یا درباره محصولات شرکت در بند 7 ماده 9 به آن اشاره شده است و بیشتر با تبلیغات و بزرگنمایی در کسب درآمد های بالا در کوتاه مدت یا خواص منحصر به فرد محصول توسط بازاریابان مورد استفاده قرار می گیرد؟

حال چگونه این ابزار بسیار مهم در تمامی کسب و کار های تجاری بالاخص بازاریابی شبکه ای تبدیل به ابزار سوء استفاده می شود؟
اقناع کردن واژه ای آشناست که بارها شنیده شده است. در روانشناسی تبلیغات به عنوان تکنیک بنیادی در برنامه ریزی های تبلیغاتی به شمار می رود. اقناع یعنی مجاب ساختن مخاطبین به پذیرش موضوع مطرح شده.

اقناع با تکنیک های گوناگونی صورت می گیرد. انواع این تکنیک ها عبارتند از:
- برقراری حس تفاهم با مخاطب یعنی بیان تجربیات مشترک،تأکید بر شباهت ها، خوب گوش دادن و ایجاد حس همدردی با مخاطب؛
- کمیاب جلوه دادن محصول و ایده ارائه شده؛
- ایجاد احساس قدرت و کنترل بر محیط اطراف؛
- تغییر احساس مخاطبان؛
- بزرگ و کوچک کردن حقایق، یعنی جلب توجه آنان به نکات مثبت و دور کردن توجه آن ها به نکات منفی.

زمانی پیش می آید که این پدیده مثبت با کمی تغییرات در جهت منفی بکار برده می شود. تغییر نام برده شده ترکیب تکنیک های اقناع با اغواگری در تبلیغات بازاریابان است، یعنی که با دست گذاشتن بر روی احساسات افراد و تهییج هیجانات افراد قوه تعقل آن ها را تضعیف کرده و احساس نیاز شدیدی را در آنان ایجاد می نمایند. علت اینکه احساسات افراد هدف گذاری می شود این است که احساسات چارچوب تصمیم گیری اکثر افراد را تشکیل می دهد؛ به این معنی که  افراد ابتدا براساس احساساتشان تصمیم می گیرند و سپس برای توجیه آن از استدلال و منطق استفاده می کنند. در واقع از عقل و منطق برای توجیه تصمیمات احساسی استفاده می شود. این احساسات به چند روش تحریک می شود، این روش ها به قرار زیر می باشد:
- کمیاب نشان دادن فرصت و یا محصول؛  همه انسان ها مشتاق داشتن چیزهایی هستند که کمیاب است. برای مثال به افراد علاقه مند مشارکت در شرکت های بازاریابی شبکه ای گفته می شود فقط یک جای خالی برای ثبت نام در گروه این لیدر مشهور وجود دارد یا هرکسی امکان قرارگرفتن در زیرمجموعه این لیدر را ندارد و یا اینکه تعداد کمی از محصولات باقی مانده است. مکانیزم کمیابی حس رقابت ایجاد کرده و حس ولع افراد را برای بدست آوردن آن فرصت افزایش می دهد.
- اغراق بیش از اندازه در توصیف ویژگی های فرصت کاری و یا محصول؛ اغراق و تکرار آن، توانایی زیادی برای تأثیر گذاری بر احساسات مخاطبان دارد. برای مثال استفاده از عنوان اولین، بهترین برای شرکت، محصول و یا بیان درآمدهای بسیار بالا و اغراق آمیز از این اقدامات به حساب می آید.
- دست گذاشتن بر روی نیازهای برآورده نشده افراد؛ کمبود و نیازهای برآورده نشده انگیزه بسیار مهمی برای فعالیت افراد است. بسیاری از تلاش های هر فردی در زندگی برای جبران کمبود هایش است. بسیاری از لیدرها از این نیازها به خوبی آگاهی داشته و برای تحریک افراد در جهت فعالیت از آن استفاده می نمایند.

با این توضیحات می بینیم چگونه ابزاری که می تواند به عنوان عصای دست بازاریابان در موفقیت و شکست باشد، تبدیل به فاکتوری برای سوء استفاده افراد سودجو و ایجاد بدبینی در بین مشتریان و علاقه مندان به حرفه بازاریابی شده است.

 

http://mlmbook.ir/News/1/1098
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها