آیا شما هم از قیمت محصولات شکایت دارید؟

آیا شما هم از قیمت محصولات شکایت دارید؟
تاريخ:اول آذر 1400 ساعت 10:30   |   کد : 1102   |   مشاهده: 387
در فرایند قیمت گذاری، متولی اصلی، بنگاهِ عرضه کننده آن محصول است که بر حسب عواملی همانند قیمت تمام شده کالا، چرخه عمر محصول، منافع‌ و ارزش های‌ ....
قیمت یکی از متغیرهای مهمی است که تصمیمات خرید مصرف کنندگان براساس آن صورت می گیرد. قیمت یک محصول باید به گونه ای باشد که سودی متناسب با ارزشی که به مشتریان ارائه می دهد را ایجاد کرده و جایگاه آن محصول را در بین مشتریان، رقبا، محصولات جدید و کالاهای مکمل حفظ نماید. این متغیر مهم علاوه بر آنکه در دنیای تجارت جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده، در بازاریابی شبکه ای هم عاملی تعیین کننده در تعیین موفقیت یک شرکت و بازاریابان آن است.

در بازار رقابتی که با گسترش تعداد شرکت های دارای مجوز بازاریابی شبکه ای ایجاد شده است، قیمتی که متناسب با ارزش و کیفیت کالا باشد مقیاس تعیین کننده سودآوری یک شرکت است. با توضیحات داده شده به اهمیت و جایگاه قیمت گذاری صحیح محصولات پی می بریم.  اما بسیاری از روند قیمت گذاری محصولات چه در بازاریابی شبکه ای و چه در سایر کسب و کار ها اطلاعات دقیقی ندارند، در بخش زیر این روند را به صورت کامل شرح می دهیم.

در فرایند قیمت گذاری، متولی اصلی، بنگاهِ عرضه کننده آن محصول است که بر حسب عواملی همانند قیمت تمام شده کالا، چرخه عمر محصول، منافع‌ و ارزش های‌ مدنظر مشتری، تقاضای‌ ایجاد شده‌ یا ذاتی‌، محیط‌ و رقابت،‌ قیمت محصول را تعیین می کند. اما در اقتصادهایی که در برخی حوزه های آن تعادل در عرضه و تقاضا وجود ندارد و یا شرایط رقابتی در آن حاکم نیست، قیمـت کالاها و خـدمات می توانـد غیـر واقعی شده و نارضایتی مصرف کنندگان را در پی داشته باشد. بنابراین، ضرورت دارد نهادهای دولتی با اتخاذ تدابیر مناسـب و استفاده از توان فنی و کارشناسی تشکل های صنفی نسبت به تعیین قیمت و ایجاد تعادل در آن بازار و یا ایجاد ضوابط و چارچوب متناسب با شرایط جامعه و بازار برای نحوه قیمت گذاری برخی از کالاها و خدمات حسـاس و اساسی اقدام نمایند. در اقتصاد کشور ما که برخی از کالا و خدمات دارای نسبت مساوی در عرضه و تقاضا نیستند، ضرورت ایجاد تعادل با افزایش تولید از یک سو و هم زمان دخالت در قیمت گذاری از سوی دیگر احساس می گردد. به منظور برآورده کردن این هدف در ماده 51 قانون نظام صنفی کشور مقرر شده است که کمیسیون های نظارت شهرستان ها انواع کالا و خدمات صنفی را که تعیین نرخ برای آن ها ضرورت دارد، مشخص و نرخ آن ها را برای مدت معین تعیین نموده و به مجمع امور صنفی ذیربط اعلام کنند و مجمع امور صنفی نیز مکلف اسـت مراتـب را از طریق رسانه های گروهی برای اطلاع مردم، آگهی و از طریق اتحادیه ها به افراد و واحدهای صنفی اعلام کنند؛ متعاقباً کلیـه افـراد و واحدهای صنفی ملزم به نصب نرخ تعیین شده بر روی کالاهای مورد ارائه شان هستند. در صورت ارتکاب تخلف و عرضه کالا با قیمتی بیشتر از قیمت تعیین شده مطابق ماده 2 قانون تعزیرات حکومتی با آنان برخورد خواهد شد. در این قانون گران فروشی به این صورت تعریف شده است:

عرضه کالا یا خدمات به بهای بیش از نرخ‌های تعیین‌شده توسط مراجع رسمی به‌طور علی‌الحساب یا قطعی و عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت‌گذاری و انجام هر نوع اقدامات دیگر که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمات برای خریدار شود.

مجازات های تعیین شده بر حسب مقدار گران فروشی در قانون مذکور شرح و توضیح داده شده است که کاربران محترم در صورت علاقه به آگاهی از جزئیات آن می تواند به قانون نامبرده رجوع نمایند.

در توضیحات بالا قوانین قیمت گذاری واحدهای صنفی را به صورت کلی شرح دادیم. شرکت های بازاریابی شبکه ای نیز به عنوان واحدی صنفی که تابع قانون نظام صنفی کشور هستند و آیین نامه اجرایی فعالیت شان براساس ماده 87 این قانون تدوین شده است، موظفند شرایط قیمت گذاری کالاهای مورد عرضه شان را رعایت کنند. در ماده 10این آیین نامه مقرر شده شرکت ها محصولات مصرفی شان را مطابق فهرست ارائه شده با رعایت ضوابط و قیمت فروش متعارف بازار عرضه نمایند؛ در صورتی که تخطی از این بند آیین نامه صورت پذیرد با صدور حکم تعزیرات مطابق با مقررات مشمول مجازات (اخطار، تعلیق، ابطال مجوز) خواهند شد.

حال سؤال ما این است با وجود خطی مشی های دقیقی که در رابطه با قیمت گذاری کالاها مشخص شده، دلایل نارضایتی بازاریابان و مشتریان آن ها از قیمت بالای محصولات و گرانفروشی برخی شرکت ها چیست؟  وقتی شکایات بازاریابان از شرکت ها مورد بازنگری قرار می گیرد، یک مورد به وفور مشاهده می شود؛ قیمت محصولات نسبت به قیمت کالاهای مشابه موجود در بازار بسیار بالاتر است!

از این موضوع به سادگی نمی توان عبور کرد چراکه پایه گذار معضلات بسیاری در بازاریابی شبکه ای شده است. وقتی قیمت محصولی بالاست طبیعتاً تقاضا برای آن کمتر است؛ پس در نتیجه  قدرت فروش بازاریابان کاهش یافته و آن ها با انباری از کالاهای فروش نرفته یا تحمیلی مواجه می شوند، این یعنی کاهش درآمد و هدر رفت سرمایه بازاریابان. در این میان توجه به بازار فروش محصولات قبل از سفارش کالا توسط بازاریابان اهمیت ویژه ای دارد.

به نظر می رسد نظارت بر اجرای مقررات قیمت گذاری به خوبی صورت نمی گیرد و مسئله ای با عنوان رقابت بین واحدهای صنفی در فروش کالاها منجر به ارائه قیمت های نامتعارف و بعضاً سلیقه ای شده است. این موضوع در صورت مرتفع نشدن مشکلات زیادی را بر سر راه آینده بازاریابی شبکه ای در کشور قرار خواهد داد. امید است در این زمینه تمهیدات جدی تری اندیشیده شود. 

http://mlmbook.ir/News/1/1102
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها