همایش بازاریابی شبکه ای یا نمایش هرمی

همایش بازاریابی شبکه ای یا نمایش هرمی
تاريخ:ششم آذر 1400 ساعت 14:26   |   کد : 1105   |   مشاهده: 485
قابل درک است که برگزاری همایش یکی از بهترین وسیله های آموزشی، یکپارچه سازی و فرهنگ سازی صحیح در بازاریابی شبکه ای است؛ بنابراین انتخاب سخنران و موضوعات مورد بحث، اهمیت ویژه ای دارد.
تا به حال در مطالب متعدد بیان کردیم که همایش های بازاریابی شبکه ای یکی از مهم ترین ابزارها برای آموزش و ایجاد هماهنگی در بین بازاریابان شرکت ها، انتقال اطلاعات در رابطه با محصول، آیین نامه و رویدادهای شرکت است. تمامی شرکت های بازاریابی مطرح در سر تا سر دنیا به طور مرتب همایش هایی را با هدف معرفی محصولات جدید، اطلاع رسانی اخبار شرکت و آموزش مفاهیم جدید برای بازاریابان خود برگزار می نمایند و آن را وسیله ای برای ارتقاء علمی و فرهنگی حرفه شان قرار داده اند.

قبل از هرچیز لازم به یاداوری است در زمان انتشار این مقاله به علت محدودیت های کرونایی فعلا برگزاری همایش های بازاریابی نیز با محدودیت برقرار است اما به طور کلی مطالبی را این این خصوص مطرح می کنیم:

کارشناسان بازاریابی شبکه ای چند فایده برای برگزاری همایش ها برشمرده اند: اول افزایش شانس یادگیری در بین بازاریابان است؛ چرا که همایش ها مکانی برای انتقال مفاهیم آموزشی و اصول صحیح بازاریابی است. با توجه به سبک های آموزشی متفاوتی که توسط لیدرها در گروه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و بعضاً مطالب خلاف واقعی که در جلسات معرفی کار ارائه می گردد، از این ابزار می توان برای یکپارچه سازی دانش بازاریابان و ایجاد دیدگاه صحیح در آنان استفاده کرد.

فایده دوم در امکان برقراری ارتباط بین گروه های شرکت و مدیران و همچنین آشنایی گروه های فعال با یکدیگر است. روابط سالم بین اعضای گروه ها تأثیر مثبتی در پیشبرد اهداف یک شرکت دارد، همایش ها بستری برای ایجاد این تعاملات و آشنایی ها و به دنبال آن تبادل ایده های متفاوت و خلاقانه در کسب و کار علی الخصوص در فضای الکترونیکی  و خریدهای از راه دور است.

فایده سوم ایجاد جو اعتماد و صمیمیت بین بازاریابان و مدیران رده بالای شرکت است. این موضوع اعتبار شرکت و مدیران آن را افزایش خواهد داد.

فایده بعدی ایجاد انگیزه در بازاریابان است. این ایجاد انگیزه از روش های گوناگونی اتفاق می افتد، مثلاً بیان داستان های موفقیت اعضاء یا مدیران، حضور در جمع بازاریابان و احساس تعلق گروهی که همگی می تواند انرژی و انگیزه بیشتری را برای فعالیت ایجاد کند.

با توجه به فواید شرح داده شده، قابل درک است که برگزاری همایش یکی از بهترین وسیله های آموزشی، یکپارچه سازی و فرهنگ سازی صحیح در بازاریابی شبکه ای است؛ بنابراین انتخاب سخنران و موضوعات مورد بحث، اهمیت ویژه ای دارد.

اما در برخی از همایش ها روندی در پیش گرفته شده که به نظر می رسد به جای کمک به ارتقاء فرهنگ بازاریابی شبکه ای، منجر به خدشه دار شدن نام این صنعت در کشور می شود. دعوت از افراد با نام کارشناس بازاریابی شبکه ای و تبلیغات گسترده در رابطه با موفقیت های چشم گیر این افراد از اقدامات انجام گرفته توسط برخی از شرکت ها و مؤسسات پژوهشی وابسته است؛ در حالیکه با بررسی سوابق کاری این افراد متوجه می شویم که از سران شرکت های هرمی بوده و نحوه فعالیت خود  در شرکت هرمی را  به عنوان روش های رسیدن به موفقیت د ر این سمینارها نشر و گسترش می دهند.

سؤال اینجا است که هدف اصلی از دعوت چنین افرادی و بزرگ نمایی در رابطه با فعالیت آنان چیست؟ آیا به کارگیری فعالان برخی از شرکت های هرمی هر چند که با نام بازاریابی شبکه ای مشغول به فعالیت هستند و ارائه محتواهای تماماً انگیزشی به سبک طرح های هرمی این شائبه را مطرح نمی کند که بازاریابی شبکه ای همان طرح های هرمی با پوشش جدید است؟

مگر نه اینکه مدیران شرکت ها از دید منفی که در رابطه با فعالیت بازاریابی شبکه ای در کشور وجود دارد و هم راستا شمرده شدن آن با فعالیت های هرمی نگران هستند و تلاش های زیادی را برای مشخص کردن مرز بازاریابی شبکه ای با فعالیت شرکت های هرمی انجام داده اند، پس چرا با دستان خود زمینه را برای دامن زدن به شبهات فراهم می کنند؟

چرا وسیله ای که می تواند ابزاری مناسب جهت ارتقاء سطح فرهنگی این حرفه در جامعه باشد تبدیل به ابزاری برای تطمیع برخی افراد سودجو، مطرح شدن تبلیغات کذب و ادعاهای درآمدی دروغین شده است؟

مطرح شدن مباحث انگیزشی بزرگ نمایی شده و ایجاد جوزدگی در بین بازاریابان برای کسب درآمد غیر واقعی به هر نحوی، فرهنگ سازی نامیده می شود؟

اگر شما به عنوان سردمداران این حرفه برای رفع شبهات و ایجاد بستر سالم برای فعالیت تلاش نکنید پس نه می توانید امیدی به آینده درخشان حرفه تان داشته باشید و نه می توانید هیچ نهادی را در این رابطه سرزنش کنید.

http://mlmbook.ir/News/1/1105
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها