آیا بازاریابی شبکه ای با فرهنگ ما همخوانی دارد؟

آیا بازاریابی شبکه ای با فرهنگ ما همخوانی دارد؟
تاريخ:بيستم آذر 1400 ساعت 08:30   |   کد : 1108   |   مشاهده: 575
سنگینی کفه ترازو به نفع آسیب ها و معضلات است یا بالعکس، نکات مثبت نمود بیشتری دارد؟ اگر بازاریابی شبکه ای ...
توصیف و تشریح وضعیت آینده جهان بسیار سخت و پیچیده است. تاثیر وسایل ارتباط جمعی، رشد روزافزون تکنولوژی و درهم تنیدگی های فرهنگ های مختلف بر یکدیگر، بشر امروز را دچار بهت و حیرت نموده است. فرادستی و چیرگی مسائل و نیاز های اقتصادی، بر دیگر شئون زندگی از قبیل، دغدغه های فرهنگی نیاز های معنوی و آرامش روحی به سهولت قابل ادراک است. امروزه طیفی از حوزه های مختلف علوم به مسئله اقتصاد پرداختند و رشد اقتصادی از ملاک های پیشرفت جوامع محسوب می گردد.

ورود سبک جدیدی از فروش و توزیع محصولات شرکت های عرضه کننده کالا و خدمات و همچنین اهمیت مقوله اقتصاد، بخشی از جامعه علی الخصوص جوانان را درگیرمسئله بازاریابی شبکه ای نموده است. باید در نظر داشت تهدیدات و فرصت های بازاریابی شبکه ای در حال گسترش است. طرفداران این پدیده با برگزاری سمینار ها و همایش های مختلف در حال تلاش برای ترویج بازاریابی شبکه ای هستند. معرفی چهره های موفق بین المللی در این حوزه، دعوت از سخنران خارجی و داخلی و حتی برگزاری جلسات معرفی که در برخی موارد بی شباهت به جلسات شرکت های هرمی نیست در این راستا صورت می پذیرد. منتقدان نیز با برشمردن معضلات از قبیل نارضایتی های فراوان بازاریابان، تخلفات برخی از شرکت ها و همچنین مسائل شرعی و قانونی پیرامون بازاریابی شبکه ای در حال تلاش برای حل مشکلات موجود هستند.

حال سوالی که به ذهن متبادر می شود این است که سنگینی کفه ترازو به نفع آسیب ها و معضلات است یا بالعکس، نکات مثبت نمود بیشتری دارد؟ اگر بازاریابی شبکه ای یا در مفهومی عام تر فروش مستقیم را هم تراز مولفه های شکل دهنده اقتصاد کشور بدانیم و با توجه به اینکه سبک و سیاق عرضه کالا و خدمات در بازاریابی شبکه ای شیوه ای وارداتی است لزوم تدوین پیوست های فرهنگی و آموزشی آن و همچنین بومی سازی، مطابق با آموزه های فرهنگی و اجتماعی کشور از سوی موافقان و منتقدان این صنعت بیش از پیش بر همگان آشکار می گردد.

باید در نظر داشت عملکرد تقلیدی در این حرفه کمکی به رشد و اعتلای آن نخواهد کرد و موفقیت برخی از کشور ها در این حوزه به دلیل همسانی این پدیده با فرهنگ و آداب و رسوم آن ها است که البته توسط فعالان و شرکت های داخلی نادیده گرفته شده است. واقعیت بازاریابی شبکه ای بیانگر این موضوع است که این حرفه پتانسیل بالایی در ایجاد اشتغال و حمایت از محصولات داخلی دارا است اما به شرطی که به صورت علمی و حرفه ای به اجرا گذاشته شود. با نگاه به عملکرد برخی از فعالان و دست اندرکاران بازاریابی شبکه ای  پی می بریم هیچ توجهی به آموزش های بنیادی و هماهنگ سازی اصول این حرفه با ارزش های موجود در جامعه از سوی آنها صورت نگرفته است. پرداختن به ظاهر و موضوعات شکلی بازاریابی بدون در نظر گرفتن ماهیت آن موفقیتی را در پی نخواهد داشت. متاسفانه شاهد هستیم برخی از شرکت ها و فعالان این حوزه ها اقدام به برگزاری همایش ها و سمینار های مختلف با موضوع بازاریابی شبکه ای می کنند ولی هیچ گونه نظارت و ملاحظه ای بر محتوای ارائه شده در این جلسات وجود ندارد. می توان ادعا نمود که در برخی از نشست ها و جلسات هیچ گونه دانشی بر معلومات مرتبط با حوزه بازاریابی شبکه ای افراد افزوده نمی شود و فقط با شنیدن یکسری جملات انگیزشی و هیجانی حاضرین در جلسه مشغول هستند. تدوین سند نظام آموزشی و شیوه های مختلف آموزش باید در دستور کار مرتبطین این حوزه قرار گیرد. تربیت نیروی متخصص آموزشی که توانایی برگزاری دوره های آموزشی مطابق با اهداف آموزشی را دارا هستند از موارد دیگری است که باید بدان پرداخته شود. صرف برگزاری سمینار و همایش ها و همچنین تاسیس دانشگاه بدون تهیه محتوای قابل ارائه و سند آموزشی دستاوردی برای بازاریابی شبکه ای به بار نخواهد آورد.

در مقوله فرهنگ نیز باید متذکر شد که وجود برخی از آسیب ها و نا هنجاری های موجود گواه این مطلب است که هنوز اقدام جدی صورت نگرفته است. ترویج فرهنگ مصرف گرایی، تبلیغات خلاف واقع و دروغین، اختلاط جنسیتی، غلبه مصرف کالا های آرایشی و تبلیغات پیرامون تجمل گرایی از معضلات فرهنگی بازاریابی شبکه ای است. برای تغییر در بازاریابی شبکه ای نیازمند یک تحول فرهنگی هستیم که دیگر از تفکرات هرمی در آن اثری یافت نشود. 

http://mlmbook.ir/News/1/1108
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها