ویژگی انواع سبد های کالایی

ویژگی انواع سبد های کالایی
تاريخ:هفدهم فروردين 1401 ساعت 08:56   |   کد : 1139   |   مشاهده: 958
کالای مصرفی که به عنوان «کالای نهایی» نیز شناخته می‌شود، محصول نهایی است که یک تجارت تولید می‌کند ....
کالای مصرفی که به عنوان «کالای نهایی» نیز شناخته می‌شود، محصول نهایی است که یک تجارت تولید می‌کند و توسط مصرف‌کننده خریداری می‌شود. در باب کالای مصرفی در آیین نامه موضوع ماده87 قانون نظام صنفی مقررات مشخص است اما در این بخش بیشتر به وضعیت انواع کالاها و مشخصه های آن ها می پردازیم.انواع کالاها

1. محصولات راحتی


اصطلاح "راحت" به معنای "مشکل یا تلاش اندک" است. بنابراین محصولات راحتی به آنهایی اطلاق می شود که برای خرید به زحمت یا تلاش کمی نیاز دارند. دسترسی به آنها آسان است و اغلب خریداری می شوند.

انواع این محصولات عبارتند از: غذا، نوشیدنی، مواد شوینده لباسشویی، دستمال دستشویی، دئودورانت و خمیر دندان. این کالاها همگی به راحتی از سوپرمارکت های محلی در دسترس هستند و مصرف کنندگان آنها را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه خریداری می کنند. از این رو آنها را به عنوان محصولات راحتی می شناسند.

آن دسته از محصولاتی که اغلب خریداری می شوند به عنوان "محصولات راحتی" طبقه بندی می شوند زیرا برای خرید آنها تلاش کمی لازم است. به عنوان مثال، ممکن است یک نوع غلات مورد علاقه خود را هر هفته خریداری کنید. مستقیم به راهروی غلات می روید و بدون فکر آن را برمی دارید. این راحت است زیرا وقت خود را صرف انتخاب بین کالاها نمی کنید.ویژگی های محصولات راحتی

ویژگی های اصلی محصولات راحتی عبارتند از:

• تندگردش هستند و نیاز به خرید مجدد آنها وجود دارد.

• به راحتی در دسترس هستند.

• قیمت نسبتا پایین دارند.

• بادوام نیستند.2. محصولات کمتر خرید

کالاهای کمتر خرید از این جهت که کمتر آورده می شوند و به راحتی در دسترس نیستند، با کالاهای راحتی متضاد هستند. مصرف کنندگان زمان بیشتری را صرف تصمیم گیری در مورد خرید می کنند و قبل از تصمیم گیری تلاش سنجیده تری انجام می دهند.

چنین نمونه هایی عبارتند از مبلمان، لباس، بازی های ویدئویی، تلفن همراه، یخچال و ... . اینها به راحتی به عنوان کالاهای رفاهی مانند میوه، سبزیجات و غلات قابل دسترسی نیستند. آنها نیز به طور مکرر خریداری نمی شوند. بنابراین مصرف کننده زمان بیشتری را برای تصمیم گیری صرف می کند.

محصولات کمتر خرید نیاز دارند که مصرف کننده زمان بیشتری را برای تصمیم گیری صرف کند. این به این دلیل است که هزینه فرصت یک تصمیم اشتباه گران تر از امتحان یک قرص نان جدید است. به عنوان مثال، هنگام تصمیم گیری بین یک تلفن همراه جدید، مصرف کننده ممکن است 500 دلار برای تلفنی که از آن متنفر است بپردازد. بنابراین انگیزه تصمیم گیری صحیح بیشتر می باشد.ویژگی های محصولات کمتر خرید

ویژگی های اصلی این محصولات عبارتند از:

• به ندرت خریداری می شود.

• به راحتی در دسترس نیست.

• هزینه فرصت بیشتر دارد.

• دوام بالایی دارد.3. کالای تخصصی

محصولات تخصصی، کالاهایی هستند که مصرف کنندگان هنگام تصمیم گیری برای خرید آنها زمان زیادی لازم ندارند. آنها ویژگی های منحصر به فردی مانند کمیاب بودن یا طراحی اصلی دارند، بنابراین تا حد زیادی با سایر محصولات قابل مقایسه نیستند. به عنوان مثال، محصولات تخصصی عبارتند از: اتومبیل های اسپورت، نقاشی های کمیاب، لپ تاپ های با مشخصات بالا، زیور آلات کمیاب و ... .

محصولات تخصصی به طور طبیعی منحصر به فرد هستند، اما می توانند بر شناخت برند نیز تکیه کنند. به عنوان مثال، فراری به خاطر خودروهای اسپرت باکیفیت و پیکاسو به خاطر شاهکارهایش مشهور است. محصولاتی که آنها تولید می کنند از این نظر تخصص دارند که نشان دهنده سطح بالایی از کیفیت هستند.

محصولات تخصصی مشابه محصولات کمتر خرید هستند زیرا به ندرت خریداری می شوند، بادوام هستند و هزینه فرصت بالایی دارند. با این حال، چیزی که آنها را متمایز می کند این واقعیت است که مصرف کنندگان برای تصمیم گیری زمان زیادی صرف نمی کنند. بنابراین اگر مصرف کننده پول داشته باشد و برند را دوست داشته باشد، به راحتی آن را خریداری می کند.ویژگی های محصولات تخصصی

ویژگی های اصلی محصولات تخصصی عبارتند از:

• به ندرت خریداری می شود.

• نادر است.

• گران است.

• بادوام است.4. ناخواسته

محصولات ناخواسته می توانند از نوآوری های جدید تا کالاهای قدیمی متغیر باشند. آنها صرفاً کالاهایی هستند که مصرف کنندگان درباره آنها نمی دانند یا فکر می کنند که باید خریداری کنند. به همین ترتیب، آنها لزوماً کالایی نیستند که مصرف کننده بخواهد بخرد.

محصولات جستجو نشده اغلب در زمان خرید هیچ سود مستقیمی ندارند. به عنوان مثال، بیمه یک کالای ناخواسته است. با این حال تعداد کمی از مصرف کنندگان واقعاً مایل به خرید بیمه هستند، اما این کار را به منظور کاهش ریسک خود انجام می دهند.ویژگی های محصولات ناخواسته

ویژگی های اصلی محصولات ناخواسته عبارتند از:

• نامطلوب است.

• مصرف کنندگان در مورد محصول آگاهی ندارند.

• معمولا برای جلوگیری از یک نتی

http://mlmbook.ir/News/1/1139
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها