بازاریابی دیجیتال و بازاریابی شبکه ای

بازاریابی دیجیتال و بازاریابی شبکه ای
تاريخ:پنجم تير 1401 ساعت 14:30   |   کد : 1157   |   مشاهده: 762
هم بازاریابی دیجیتال و هم بازاریابی شبکه ای استراتژی های بازاریابی حیاتی هستند که می توانند توسط شرکت ها به کار گرفته شوند...
روش های مختلفی برای انجام بازاریابی وجود دارد. بازاریابی دیجیتال و بازاریابی شبکه ای دو ابزار متفاوت بازاریابی هستند.

بازاریابی دیجیتال در مقابل بازاریابی شبکه ای

تفاوت اصلی دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی شبکه ای این است که دیجیتال مارکتینگ شامل انواع بازاریابی آنلاین است و بازاریابی شبکه ای فروشی است که در سطح فرد به فرد انجام می شود.


دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ فعالیتی است که به صورت آنلاین برای ارتقای نام تجاری یا تولید انجام می شود و شامل بهینه سازی موتور های جستجو، توسعه محتوا، مدیریت رسانه های اجتماعی، تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک، بازاریابی ایمیلی، اصلاح و مدیریت وب سایت، بازاریابی موبایلی و غیره است.

شرکت های بزرگ و کوچک از این نوع بازاریابی استفاده می کنند.. بازاریابی دیجیتال شرکت ها را ملزم به سرمایه گذاری روی نیروی کار یا زیرساخت های عظیم نمی کند. هر فردی که مهارت کامل در بازاریابی دیجیتالی را داشته باشد، می تواند به راحتی با کمک کامپیوتر و اتصال به اینترنت آن را انجام دهد. این حوزه بازاریابی دائماً در حال تحول است و در آینده نه چندان دور دارای دامنه وسیعی می شود.

بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه ای فروش فرد به فرد است که با افزایش شبکه مخاطبین شامل توزیع کنندگان و مصرف کنندگان انجام می شود.  با نام های مختلفی مانند بازاریابی چند سطحی، بازاریابی ارجاعی، بازاریابی وابسته و غیره شناخته می شود. بازاریابی شبکه ای با تشویق فروشندگان به فروش و ایجاد شبکه ای گسترده برای فروش بیشتر انجام می شود. فروشنده بابت فروش این محصولات پورسانت دریافت می کند.

فروش انجام شده توسط شبکه ایجاد شده توسط فروشنده، به آنها کمک می کند تا پورسانت بیشتری دریافت کنند. نمی توان آن را یک روش سنتی بازاریابی نامید که در آن یک شرکت محصولات را از طریق توزیع کننده، خرده فروش و غیره به فروش می رساند. بازاریابی شبکه ای توسط تعداد کمی از شرکت ها انجام می شود که عمدتاً محصولات (کالاهای مصرفی سریع) را می فروشند. تفاوت های اصلی بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی شبکه ای

ماهیت بازاریابی:
بازاریابی دیجیتال ماهیت بسیار تطبیقی دارد که این ویژگی می تواند به راحتی توسط شرکت های کوچک، متوسط یا بزرگ استفاده شود. بازاریابی شبکه ای به دلیل زمان، تلاش و اهداف تجاری شرکت نمی تواند توسط همه شرکت ها استفاده شود.

آنلاین در مقابل آفلاین: بازاریابی دیجیتال چیزی است که می بایست به صورت آنلاین انجام می شود. 

نیروی انسانی: بازاریابی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی شبکه ای به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد.

بازاریابی فشاری در مقابل کششی: بازاریابی دیجیتال بیشتر یک استراتژی بازاریابی کششی است که در آن سعی می شود توجه مشتریان را به خود جلب کند. بازاریابی شبکه ای بیشتر یک استراتژی بازاریابی فشاری است که در آن سعی می شود به مشتریان برای فروش محصول دسترسی پیدا کند.

زمان و تلاش: می توانید از تلاش های بازاریابی دیجیتال خود انتظار نتایج سریع داشته باشید. بازاریابی شبکه ای برای رشد نیاز به زمان دارد. برای رشد کسب و کار، تیم فروش به تلاش های زیادی نیاز دارد.

تماس انسانی: بازاریابی دیجیتال لزوماً نیازی به تماس انسانی ندارد. بازاریابی شبکه ای به صورت فرد به فرد انجام می شود، بنابراین نیاز به تماس انسانی دارد.

یادگیری: برای اجرای فعالیت های بازاریابی دیجیتال، فرد باید مهارت های بازاریابی دیجیتال را بیاموزد. می توان آن را در حین کار یا با پیوستن به هر موسسه آموزشی یاد گرفت. شرط لازم برای بازاریابی شبکه ای این است که شما باید در مورد محصولات مصرفی، یعنی فروش و توسعه شبکه فروش خوب از طریق مهارت های فروش خود، بیاموزید.

پول: بسته به بودجه بازاریابی خود، می توانید کمپین بازاریابی دیجیتال را سفارشی کنید. بازاریابی شبکه ای را نمی توان به این راحتی سفارشی کرد. برای افزایش شبکه باید یک تیم خوب از متخصصان فروش راه اندازی کنید.

انعطاف پذیری: در اجرای کمپین بازاریابی دیجیتال انعطاف پذیری وجود دارد. در صورت عدم حصول نتیجه می توان برنامه را تغییر داد یا آن را در میانه راه متوقف کرد. ابزارهای آنلاین زیادی برای نظارت بر نتایج وجود دارد. تغییر یک برنامه بازاریابی شبکه ای پس از شروع آن دشوار است. متوقف کردن کامل آن نیز دشوارتر است.

نتایج نظارت: اگر کامپیوتر، گوشی هوشمند و اتصال به اینترنت دارید، می‌توانید نتایج کمپین دیجیتال مارکتینگ خود را در هر زمان و از هر مکان نظارت کنید. شما نمی توانید کمپین بازاریابی شبکه ای را به این دقت رصد کنید.

زنجیره تامین: زنجیره تامین محصولات در بازاریابی شبکه ای مهم است. برای فروش باید قابلیت های محصول را به مشتریان نشان دهید. بنابراین برای این کار، زمانی که می‌خواهید محصول را به مشتریان نشان دهید، باید آن را در جای خود داشته باشید. در بازاریابی دیجیتال چنین الزامی وجود ندارد. می‌توانید قابلیت‌های محصول را از طریق ویدیوهای آنلاین، محتوا، بروشورهای آنلاین و غیره نشان دهید.

پشتیبانی: بازاریابی دیجیتال می تواند از استراتژی بازاریابی شبکه ای شما پشتیبانی کند. شما می توانید از رسانه های دیجیتال مانند رسانه های اجتماعی، ویدیوهای یوتیوب، وب سایت و غیره برای تبلیغ محصولات خود استفاده کنید. بازاریابی شبکه ای نمی تواند به تلاش های بازاریابی دیجیتال شما کمک کند.

نتیجه گیری

هم بازاریابی دیجیتال و هم بازاریابی شبکه ای استراتژی های بازاریابی حیاتی هستند که می توانند توسط شرکت ها به کار گرفته شوند. تصمیم گیری برای یک استراتژی بازاریابی خاص در اختیار اعضای ارشد شرکت است. اعضا باید قبل از اجرای استراتژی دیجیتال مارکتینگ یا استراتژی بازاریابی شبکه ای یا هر دوی آن ها به پیامدهای اتخاذ آن فکر کنند.

زیرا این می تواند آینده استراتژی کلی برند شما را تعیین کند. شرکت می تواند از هر دو این عناصر بازاریابی به طور مؤثرتری با چارچوب بندی یک استراتژی بازاریابی خوب استفاده کند. اما در نهایت، ضروری است بدانید که «مشتری همیشه پادشاه است» و اگر شرکت شما به این فلسفه اعتقاد نداشته باشد، استراتژی فروش شما مؤثر نخواهد بود.

 

http://mlmbook.ir/News/1/1157
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها