اصطلاحات رایج در بازاریابی شبکه ای (قسمت اول)

اصطلاحات رایج در بازاریابی شبکه ای (قسمت اول)
تاريخ:چهارم اسفند 1399 ساعت 09:22   |   کد : 131   |   مشاهده: 3889
برخی از اصطلاحات و آئین نامه موضوع مواد 2، 12 و تبصره ماده 87 قانون نظام صنفی

ابتدا 5 مورد از تعاریف مندرج در آئین نامه موضوع مواد 2، 12 و تبصره ماده 87 قانون نظام صنفی را در این بخش ذکر می کنیم:

  1. بازاریابی شبکه ای: یک روش فروش محصول است که شرکت بازاریابی شبکه  ای از طریق وب سایت خود افرادی را به عنوان بازاریاب به دور از مکان ثابت کسب برای فروش مستقیم محصولات خود به مصرف کننده سازماندهی می کند، به نحوی که هر بازاریاب می تواند با معرفی بازاریاب دیگر به عنوان زیر مجموعه خود با ایجاد گروه فروش چند سطحی موجب گسترش و افزایش فروش گردد.
  2. بازاریاب: شخصی است که خارج از شرکت بازاریابی شبکه ای در قالب قرارداد فی مابین از طریق فروش مستقیم محصولات به مصرف کننده و یا با حمایت و آموزش بازاریابان زیرمجموعه بابت گسترش و افزایش فروش شرکت، مبالغ مشخصی را در قالب طرح سوددهی دریافت کند.
  3. طرح سوددهی: برنامه شرکت برای محاسبه و پرداخت درصدی از فروش محصولات در قبال فروش شخصی و جذب، آموزش، مدیریت و راهبری گروه فروش به عنوان سود و حق کمیسیون و یا پاداش بازاریاب است.
  4. مصرف کننده: هر شخصی که در ازای پرداخت وجه با هدف غیر تجاری و صرفاً برای مصرف خود مبادرت به خرید محصول نماید.
  5. محصولات مصرفی: کالا و خدمات مورد عرضه در بازاریابی شبکه ای که در سبد مصرف قشر وسیعی از جامعه  قراردارد، چند بار در سال توسط مصرف کنندگان تجدید خرید می شود و مشابه آن در بازار وجود دارد.


در ادامه برخی از اصطلاحات و کلماتی که در بازارایابی شبکه ای به آن برخورد می کنیم را در دو بخش اطلاع رسانی خواهیم کرد: 

  • جایگاه شما-تشکیل دهنده سازمان فروش (You)

تمامی افرادی که در گروه فروش شما  قرار می گیرند زیرمجموعه و سازمان فروش شما نامیده می شوند اما در صورتی که یکی از توزیع کنندگان شما تحت عنوان مشتری قرارداد خود را ثبت نماید، دیگر به او توزیع کننده نمی گویند، بلکه نام او مشتری می باشد. به افراد بالاتر از شما اسپانسر یا آپلاین می گویند.

  • سطوح (Level)

نفراتی که به عنوان بازاریاب در زیر جایگاه  شما قرار دارند “سطح 1″ شما هستند. در بعضی مواقع افراد سطح یک، توزیع کننده مستقیم نامیده می شوند.

  • راهبر (Leader)

شخصی که سازمان فروش چند لایه را تشکیل داده است راهبر نامیده می شود. سازمان های فروش بسته به نوع طرح ها می توانند متنوع و با عنوان متفاوت باشند.

  • سازمان فروش موازی (Crossline)

بسته به نوع طرح، شما از فروش گروه موازی خود نمی توانید پولی کسب کنید. شما می توانید در راستای این برنامه ی بازاریابی و تلاش همگانی همدیگر را مورد حمایت قرار دهید.
این وظیفه شماست که دیگران حتی با وجود رقابت با یکدیگر کار کنند و موجبات ناراحتی و نگرانی کسی را فراهم نکنند. اگر گروه های فروش موازی با هم هماهنگ نباشند زمان هدر می رود و همه تلاش ها در راستای مخالف پیشرفت مجموعه به کار می رود.

  • پاداش سطوح (Bonus Level)

زمانی که شما سازمان فروش خود را تشکیل دهید و مجموعه سازمانی شما به واسطه آموزش و حمایت شما به حد مناسبی از فروش دست پیدا کند شما می توانید انواع پاداش های تعیین شده در سطوح  طرح درامدی را دریافت کنید. اینگونه پاداش ها اغلب مورد استفاده افراد حرفه ای و مجموعه سازهای موفق قرار می گیرد.


در مطالب بعدی پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم ادامه اصطلاحات رایج بازاریابی شبکه ای را شرح می دهیم.

http://mlmbook.ir/News/1/131
Share

برچسب ها :  بازاریابی شبکه ای
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
  
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها