حقوق بازاریابان از دیدگاه ICC

حقوق بازاریابان از دیدگاه ICC
تاريخ:بيست و چهارم مهر 1400 ساعت 07:57   |   کد : 291   |   مشاهده: 764
کمیته فروش مستقیم اتاق بین المللی بازرگانی (ICC) در راستای حمایت از فروشندگان مستقیم مقررات رفتاری را مورد تصویب قرار داده که رعایت آن برای شرکت های بازاریابی شبکه ای الزامی است.

کمیته فروش مستقیم اتاق بین المللی بازرگانی (ICC) در راستای حمایت از فروشندگان مستقیم مقررات رفتاری را مورد تصویب قرار داده که رعایت آن برای شرکت های بازاریابی شبکه ای الزامی است.
 
بند اول : صداقت
شرکت‌های فروش مستقیم باید با فروشندگان مستقیم و اعضای احتمالی، عادلانه و صادقانه برخورد کنند و نباید اعتماد آن‌ها را خدشه‌دار کرده یا از نقص احتمالی تجربه‌ی تجاری آن‌ها سوء استفاده کنند. پرداخت‌ها و کسری‌ها باید به روش مالی معقول انجام گیرد.
باید آموزش و تعلیم کافی به فروشندگان مستقیم داده شود تا آن‌ها را قادر سازد که اخلاقی کار کنند. شرکت‌ها باید ویژگی‌های کامل محصولات یا خدمات پیشنهادی را به اطلاع فروشندگان مستقیم برسانند تا فروشندگان مستقیم بتوانند تمامی اطلاعات لازم را به مصرف‌کننده انتقال دهند.

بند دوم: داوطلب گیری
گمراه کردن، فریب دادن یا فعالیت‌های داوطلب گیری ناسالم نباید استفاده شود؛ نباید از معارفه‌های بدون مدارک قابل اثبات یا تعهدات دروغین برای اعضاء احتمالی استفاده کرد؛ فواید فرصت کاری باید صادقانه معرفی شود و نباید دربارۀ آن بزرگنمایی کرد.
موارد قانونی، اقتصادی و دیگر عوامل تجاری مرتبط که احتمالاً بر تصمیم فرد برای فروشندۀ مستقیم شدن تأثیر چشمگیری می‌گذارند، باید به روش مناسب و در زمان مناسبی مطرح شوند تا عضو احتمالی بتواند قبل از نپذیرفتن پیشنهاد استخدام، توزیع‌ پذیری یا کمیسیون، آن‌ها را در تصمیم خود به حساب آورد.

بند سوم: اطلاعات تجاری
اطلاعات مربوط به فرصت فروش و حقوق و تعهدات مربوطه را که شرکت فروش مستقیم برای فروشندگان مستقیم و برای فروشندگان مستقیم احتمالی خود تهیه کرده باید واضح و کامل باشد.
شرکت فروش مستقیم باید در ابتدا، به فروشندگان مستقیم خود قراردادی کتبی بدهد که به امضاء دو طرف برسد، یا اعلامیه‌ای به آن‌ها بدهد که تمامی جزئیات لازم درباره ارتباط بین آن‌ها در آن ذکر شده باشد. اطلاعات لازم برای گرفتن توصیه‌های کارشناسی مرتبط با حقوق قانونی از قبیل مجوزهای معتبر، موارد ثبتی و مالیات‌ها باید به اطلاع فروشندگان مستقیم برسد.

بند چهارم: اجرت و حساب‌ها
شرکت فروش مستقیم باید در دوره‌های مشخصی، فروشندگان مستقیم خود را در جریان حساب‌ها و تا جای ممکن و طبق توافق خود با فروشندگان مستقیم، در جریان تمامی فروش‌ها، خریدها، جزئیات درآمدها، کمیسیون‌ها، پاداش‌ها، تخفیف‌ها، ارسال‌ها، انصراف‌ها و دیگر اطلاعات مرتبط قرار دهد. تمام بدهی¬ها باید پرداخت شود و هرگونه کسورات باید به روش مالی معقولی مشخص باشد.
 
بند پنجم: هزینه‌ها
هزینه مطالب تبلیغاتی یا دیگر هزینه‌هایی که منحصراً با حق مشارکت داشتن در این تجارت مرتبط است؛ نباید به طور غیر معقولی بالا باشد.
 
بند ششم: شکایت دربارۀ درآمدها
فروش یا درآمد واقعی یا فروش بالقوۀ فروشندگان مستقیم نباید به طور غیر واقعی اظهار شود. اظهار هر حجم فروش یا درآمدی باید بر اساس مدارک مستند بیان شود.

بند هفتم: موجودی
شرکت‌های فروش مستقیم نباید فروشندگان مستقیم را وادار یا تشویق به خرید محصولات به مقدار زیاد و غیر معقول کنند. هنگام تشخیص حجم معقول موجودی کالا باید از موارد زیر استفاده کرد:
·   ارتباط میان کالای موجود و امکان فروش واقعی؛
·   ماهیت رقابتی بودن محصولات و شرایط محیطی بازار و ...؛
·   ضوابط شرکت در رابطه با ارجاع و استرداد کالا.
بند هشتم: خاتمه فعالیت
در صورت خاتمه ارتباط، شرکت فروش مستقیم باید موجودی کالای فروخته نشده¬ای که قابل فروش است را پس بگیرد و هزینه پرداختی را منهای سودی که بر اساس خرید محصولات ارجاعی اولیه از فروشنده مستقیم دریافت کرده است، به او پرداخت کند.

 

http://mlmbook.ir/News/1/291
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
  
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها