آشنایی با شرکت تلاش آفرینان تجارت (تات)

مصاحبه با یکی از مسئولین شرکت تلاش آفرینان تجارت

تاريخ:بيست و ششم دی 1395 ساعت 07:14   |   کد : 338   |   مشاهده: 2216
شرکت تلاش آفرینان تجارت به مدیریت آقای ابراهیمی و آدرس وب سایت www.tatmlm.ir و با محصولات غذایی از قبیل انواع غلات صبحانه، انواع چای، عرقیات گیاهی، زعفران، عسل؛ محصولات آرایشی - بهداشتی ، مواد شوینده و پاک کننده، محصولات چرمی و گروه محصولات صنایع دستی در تاریخ 1394/07/22 مجوز فعالیت خود را دریافت کرده است. این شرکت در استان های آذرباییجان شرقی، اصفهان و قزوین دارای شعب فعال است. همچنین مجوز فعالیت این شرکت تا تاریخ 1399/07/22 به مدت 5 سال دارای اعتبار است. در ادامه شما را به خواندن مصاحبه سایت mlmbook با آقای ابراهیمی مدیرعامل این شرکت، در مورد بازاریابی شبکه ای و وضعیت شرکت دعوت می نماییم.

1- –لطفا مقداری از سوابق خود در زمینه تجارت و بازاریابی را بیان نمایید؟

محمد حامد ابراهیمی هستم ، متولد تهران . لیسانس مهندسی معماری و فوق لیسانس مرمت ابنیه و بافتهای تاریخی و دانشجوی دکترای مدیریت اجرایی.

حاصل کار حرفه ای ام در زمینه معماری مدیریت طراحی بیش از ۳۰ عنوان پروژه شهری و کشوریست. آشنایی من با بازاریابی شبکه ای بر می گردد به سال ها پیش .

همانند اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران آشنایی من با اصطلاحی به نام نتورک مارکتینگ بر می گردد به حدود 15 سال پیش و زمان فعالیت دسیسه های هرمی ، ولی آشنایی من به معنای واقعی کلمه با این صنعت از حدود 11 سال پیش پس از سفرهایی که به پنج کشور اروپایی داشتم و تحقیقات گسترده ای که راجع به این صنعت به صورت میدانی انجام دادم، شکل گرفت.

 گستردگی و جذابیت های بی شمار این صنعت زیبا باعث شد که پس از فراهم شدن فضای قانونی در کشور از کار و فعالیت حرفه ای معماری کمی فارغ شوم و اکنون نیز به عنوان مدیر اجرایی “شبکه تات” در خدمت شما هستم .

2- –هدف شما از تأسیس شرکت و فعالیت در زمینه بازاریابی شبکه ای چیست ؟

در مورد سؤال شما اگر بخواهم کمی بدون تعارف صحبت کنم باید بگویم که به واقع پس از ۴ سال فعالیت بازاریابی شبکه ای قانونمند در ایران ضمن اینکه به جهت قانونی و آیین نامه ای کار های بسیار بزرگی در طی این سالها شکل گرفت، نیاز اساسی این صنعت را اصلاح بنیادین در نگرش چه در نوع نگاه و چه در عملکرد و شکل فعالیت شرکت ها می دیدم. این امر میسر نمی شد مگر اینکه الگویی نظام یافته، نه در وادی کلام و شعار بلکه در وادی عمل بروز و ظهور عینی و عملی پیدا می کرد. لذا با حمایت و اصرار برخی دوستان و فعالین و دلسوزان این صنعت آمده ایم، الگویی جدید از کارکرد بازاریابی شبکه ای را در فضای قانونمند فراهم شده در قالب “بازاریابی شبکه ای ایرانی اسلامی” با شعار “هوایی تازه در صنعت بازاریابی شبکه ای” ایجاد کنیم.

بنده معتقدم که با فرهنگ ترجمه عین به عین هر آنچه که امروز افرادی به عنوان تئوریسین این صنعت در دنیا مطرح می کنند همانقدر به بیراهه خواهیم رفت که در زمان دسیسه های هرمی رفتیم ، حال آنکه متأسفانه امروز مشاهده می کنیم بسیاری از آموزش ها همان است که در پارادایم گذشته مطرح بود!

این اعتقاد من ناظر به این واقعیت است که ما در مواجهه با هر پدیده ای به عنوان یک متن  نمی توانیم آن را مستقل از زمینه ای که آن متن در آن جای گرفته بررسی کنیم و حال آنکه در کشوری مانند ایالات متحده متنی مانند بازاریابی شبکه ای در بسیاری از المانها در آن زمینه است که معنا و مفهوم پیدا می کند و وقتی وارد زیست بومی مانند ایران می شود باید تأویل و تفسیر ما از این متن چیزی منطبق با این زیست بوم با در نظر گرفتن تمامی ابعاد و تبعات احتمالی آن باشد.

پس اگر ما این متن را مستقل از زمینه پیدایش صرفاً به عنوان پدیده ای وارداتی عین  به عین ترجمه کنیم، نتیجه همین می شود که بازاریابی شبکه ای عزیز! بعضاً به عنوان یک تابو فرهنگی و در مواردی تهدید قلمداد شده و بسیاری افراد با رویکردی نه چندان مثبت با آن مواجه می شوند.

این رویکرد نه چندان مثبت دو دلیل اساسی دارد :

اول اینکه همانطور که اشاره کردم عدم فهم درست از این صنعت، به عنوان یک متنی که قرار است در زمینه ای تاویل شود که دارای کهن الگوهای ایرانی اسلامی است.

و دومین دلیل ریشه در تجربه تاریخی نسبت به این صنعت دارد؛ چراکه هر واژه همراه با خود یک یا چند معنای لغوی و یک مفهوم بعضاً مستقل از معنا دارد. این مفهوم ارتباط بسیار زیادی با تاریخ و تجربه تاریخی از آن واژه دارد. در مورد نتورک مارکتینگ که معنای لغوی آن در زبان فارسی بازاریابی شبکه ای ترجمه شده است، مفهومش در کام جان بسیاری ریشه در خاطرات شرکت های هرمی نظیر گلد کوئست دارد.

و حال ما فعالین در این صنعت هستیم که با درک و فهم درست از این دو دلیل اساسی مذکور، با عملکردی کاملاً متفاوت و در بسیاری موارد متضاد با آنچه که بود، می توانیم تاثیر به سزایی در رشد و توسعه این صنعت زیبا در فضای قانونمند کنونی داشته باشیم.

3- –به نظر شما یک شرکت بازاریابی شبکه ای موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

همانطور که اخیراً در مقاله ای با عنوان ” بازاریابی شبکه ای سالم پیشرو در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی ” مفصل به این موضوع اشاره کردم یک شرکت بازاریابی شبکه ای سالم می تواند تمامی اهداف اقتصاد مقاومتی را به بهترین نحو دنبال کند که  بارزترین وجه آن را می توان در دو حوزه رشد و توسعه بنگاه های تولیدی خرد و متوسط داخلی و همین طور ایجاد اشتغال فعال مشاهده کرد.

علاوه برموارد فوق به جهت قدرت تکثیری که در این صنعت وجود دارد، می توان در کیفیت زندگی افراد که منتج از نوع نگرش آنهاست با آموزش صحیح تاثیرگذار بود.

چه افتخاری بالاتر از این که فعالین این صنعت با عزمی راسخ، دست در دست هم، به عنوان اولین قدم  “صداقت در گفتار و رفتار ” را فرهنگ سازی کنند. که صد البته این فرهنگ سازی ابتدا باید از خودمان در رأس شرکت ها شروع شود و در سازمان فروش مان تکثیر گردد و به تبع آن چون هر فرد در سازمان فروش هر شرکت خود نماینده خانواده ای ایرانیست این فرهنگ در اندک زمانی به یاری خدا درجامعه ما فراگیر خواهد شد. پس بازاریابی شبکه ای می تواند تأثیر به سزا و حتی سریعی در سبک زندگی افراد داشته باشد.

و اما از نظر من المانها و فاکتورهایی که بیش از هر چیز دیگری در یک شرکت بازاریابی سالم و اصولی نمود دارد،  سه  مورد است که هر سه را باید در قالب یک بسته و پکیج دید و این سه مورد چیزی جدای از هم نیستند. هرچند هر کدام استقلال ذاتی دارند.

1- آموزش و نقشه راه

2- محصول و کالای عرضه شده

3- فرصت تجاری

اینکه می گویم موارد فوق چیزی جدا از هم نیستند به این مفهوم است که وقتی در آموزش در شبکه تات عنوان می کنیم “برای انتخاب یک شرکت و یا شروع به کار در این صنعت ابتدا بدون در نظر گرفت فرصت تجاری ، نگاه کن ببین آیا محصولی که قرار است به فروش برسانی را به جهت قیمت و کیفیت خودت استفاده میکنی ؟! و اگر خودت استفاده میکنی استفاده از آن را به عزیزانت نیز توصیه میکنی؟!حال اگر پاسخ مثبت است بیا ببینیم که برای فروش و یا به اشتراک گذاشتن این کالا شرکت چه آموزش ها و تکنیک هایی را در نظر گرفته است. هم در حوزه خرده فروشی و هم در حوزه شبکه سازی چه استراتژی ها و نقشه راهی توسط شرکت ارائه می شود و در پایان اگر تمامی موارد فوق مهیا بود، ببینیم که در ازای فروش و ساخت شبکه به تبع فروش، در فرصت تجاری شرکت چه میزان دریافت واقعی خواهی داشت.”

و حال آنکه اگر محصول شرکت به جهت قیمت  یا کیفیت و یا هردو مشکل داشته باشد، محصول شرکت می شود پلن تجاری و فعالین آن شرکت “ام ال ام فروشی” می کنند و در این فضا آموزش حول چه محوری خواهد بود؟ آموزش می شود حول محور جملاتی که متأسفانه امروز نیز بعضاً شنیده می شود: “محصول بهانه است!” یا “آموزش حاشیه است!” یا تأکید بر فالو های عجیب و غریب و فروش اجباری یا متوسل شدن به تست مانی وشوهای خیابانی با ماشین های اغلب اجاره ای و مواردی این چنینی که همگی دغدغه قانون گذار نیز می باشد.

پس با عنایت به مطالب فوق یک شرکت بازاریابی شبکه ای سالم و اصولی باید دارای نقشه راه و آموزش هایی حرفه ای منطبق با فرهنگ و زیست بوم ایران حول محور فروش و محصولاتی به قیمت و به کیفیت  مؤید آن آموزش های حرفه ای و فرصت تجاری قدرتمند و عادلانه برای در آمدزایی همه افرادی که در فرآیند فروش کالا نقش دارند،  باشد .

هر شرکتی قبل از تأسیس باید برای هر سه حوزه فوق برنامه جدی داشته باشد،  نمی شود بیاییم فروشگاهی راه اندازی کنیم و بعد از جایی لیدری پیدا شود و بیاید و شبکه سازی کند و این لیدرپس از مدتی تأمین کننده محصول شرکت هم بشود و چون از جایی شنیدیم که آموزش چیز خوبیست به دنبال تئوریسین بگردیم که بیاید و آموزش بدهد! در اینصورت نتیجه همان می شود که شد…

4- شرکت شما تا چه اندازه این ویژگی ها را داراست؟

همانطور که با گذشت قریب به یکسال از فعالیت " شبکه تات " بسیاری از فعالین بی طرف این صنعت اذعان دارند، تات گفتمانی جدید را برای ایجاد ساختار فرهنگی جدید در بازاریابی شبکه ای مطرح نمود.

این گفتمان حاصل تفکر و نوع نگاه شرکت به این صنعت است که فارغ از منافع مقطعی کاری زیر بنایی صورت گرفته است.

ما برای ورود افراد به شرکت فیلترهای خاص خودمان را تعریف کرده ایم که هر کس با هر نوع نگرش نتواند مسیر رو به رشد و روشن پیش رو را با استراتژی های غلط منحرف کند. بالطبع در این میان اهرم های نظارتی خاصی نیز پیش بینی شده است.

در نهایت باید بگویم اینکه شرکت تات تا چه میزان این ویژگی ها را داراست را فعالین بی طرف این صنعت از جمله کارشناسان زبده شما می توانند در موردش اظهار نظر کنند.

 

5- –تفاوت شرکت های بازاریابی شبکه ای با شرکت های هرمی را در چه چیزهایی می دانید ؟

برای پاسخ به این سؤال کافیست هر کس یک جستجوی ساده در گوگل کند و به قدر کفایت داکیومنت به دست آورد که دارا بودن پروانه کسب و کالامحور بودن و پرداخت کمیسیون براساس فروش محصولات نه عضو گیری و مشخص بودن منابع تأمین کالاها و پرداخت مالیات و گردش مالی در سیستم بانکی کشور و عدم نیاز به هرگونه سرمایه گذاری و تحت نظارت نهاد های قانونی کشور بودن از جمله تفاوت های بازاریابی شبکه ای سالم با طرح های هرمی است .

اما اگر بنا بر اینست که موضوع را در فضای قانونی فراهم شده کمی عملکردی بررسی کنیم در پاسخ به سوال شما ، من اکنون بزرگترین تفاوت این دو را در شیوه کارکرد می بینم!

کارکرد بازاریابی شبکه ای به عنوان یک بنگاه آدم یابی و جذب نفر نیست !

بازاریابی شبکه ای که حول محور دعوت و تشکیل جلسات گیلاس کشی و سپس فالو و فالو و فالو باشد از نظر من همان هرمیست!

محوریت بازاریابی شبکه ای بر اساس فروش است و موضوع بحث ، محصول.

بازاریابی شبکه ای فروش کالای به قیمت و به کیفیت توسط شبکه ای از مشتریان راضی و مصرف کنندگان همان محصولات است که تمام یا برخی از ایشان تصمیم دارند از فرصت تجاری شرکت نیز بهره مند شوند.

این مطلب درست است که برای برخی مشتریان راضی که تمایل دارند چه به صورت پاره وقت و چه تمام وقت در یک شرکت بازاریابی شبکه ای مشغول باشند این  صنعت یک شغل محسوب می شود و فرصت تجاری که آن شرکت در اختیارشان قرار می دهد از اهمیت به سزایی بزخوردار است اما باید توجه داشت “ابزار کار” در این شغل “آموزش و محصول ” است و فرصت تجاری نتیجه ایست که از فرآیند فروش محصول و شبکه سازی  به تبع  تکثیر آموزش فروش محصول حاصل می شود .

 

6- به نظر شما برای اینکه بازاریابان یک شرکت موفق و سالم عمل کنند، شرکت چه برنامه هایی را باید مدنظر داشته باشد؟

در نگرش “خانواده تات” شروع حرکت در مسیر موفقیت زمانی بروز و ظهور عینی پیدا می کند که در دو حوزه توسعه شخصی (Personal Development) و توسعه حرفه ای(Professional Development)با رشد مواجه باشیم. رشد در این دو حوزه ، دو بال برای حرکت در مسیر موفقیت است.

شروع رشد شخصی از “شناخت “حاصل می شود که اهم این شناخت “خودشناسی” است.اعضای خانواده تات ابتدا یاد می گیرند که نقاط ضعف و قوت شخصیتی خود را شناسایی کنند و با آموزش ، ضمن تقویت نقاط قوت شان اسپانسر نقاط ضعف خویش باشند.

و اما در حوزه رشد حرفه ای اصول اساسی بازاریابی چندسطحی از دانش و نگرش به این صنعت گرفته تا هدفگذاری در راستای ارزش های فردی و اصول ارتباط مؤثر به عنوان مقدمه فروش و مباحث حرفه ای فروش و شبکه سازی به تبع آن به عنوان ابزارهای کار در این حرفه آموزش داده می شود.

تمامی این آموزش ها در قالب سه بسته “یک هفته آغازین” ، “۹۰ روز تا راهبری” و “یکسال آموزش نگرش و سبک زندگی موفق” در اختیار خانواده عزیز تات می باشد.

علاوه بر آموزش، برای موفقیت حرفه ای اعضای “خانواده تات ” در زمینه در آمدزایی ، محصولاتی با حداکثر کیفیت و قیمت های در رقابت با بازار سنتی تدارک دیده شده است و این به عنوان یک ابزار قدرتمند برای بازاریابان شبکه ساز خواهد بود که محصولات به قیمت و به کیفیت را با مشتریانشان به اشتراک بگذارند.

این باعث خواهد شد که “خانواده تات ” علاوه بر شبکه سازی موفق و پایدار بر اساس اعتماد متقابل، بتوانند لیستی از مشتریان مصرف کننده وفادار برای این محصولات داشته باشند؛ به طوریکه در سال بارها محصولات شرکت در سبد خرید آن ها قرار گیرد.

و در پایان نیز حاصل این تلاش ، در طرح در آمدزایی قدرتمند “شبکه تات ” با تمرکز بر ایجاد سود کوتاه مدت از طریق طرح پرداخت خرده فروشی و میان مدت و بلند مدت رسوبی از طریق طرح پرداخت شبکه سازی به بهترین نحو قابل مشاهده است.

7- تولید کننده بودن شرکت و ارائه محصولات منحصر به فرد در موفقیت شرکت چه نقشی را دارد؟ و به نظر شما محصولاتی که شرکت ها ارائه می دهند باید چه ویژگی هایی داشته باشند تا شرکت را به اهدافش نزدیک کند؟

ببینید اینکه یک شرکت بازاریابی شبکه ای خود تولید کننده محصول باشد، می تواند خوب باشد. اما آیا بسته بندی کالا معنایش تولید است؟ گر به عنوان مثال “شبکه تات” برود در لاهیجان چای را بخرد و در بسته هایی با برند “تات”  ارائه دهد اسمش می شود تولید کننده چای؟! و یا در مورد زعفران وعطر و ساعت و دمنوش و … به همین شکل.

مثال های فوق مثال هایی از برندینگ است و نه تولید. بسته بندی و برندینگ مساوی و مساوق با تولید نیست ، ولی ابزار بسیار خوبی برای فروش محصول تولیدی می تواند، باشد.

پس چرا برخی دوستان که مشغول بسته بندی کالا هستند پرچمدار این موضوع غلط شده اند که یک شرکت بازاریابی شبکه ای باید حتماً تولید کننده باشد؟!! مگر راه اندازی یک خط بسته بندی کار خلاقانه و نو آورانه ای در عرصه تولید است ؟!!!ضمن اینکه وقتی شرکتی صرفاً محصولات به اصلاح تولیدی خود را به فروش می رساند بحث رقابت در کیفیت و قیمت چه جایگاهی می تواند داشته باشد؟! بازاریابان آن شرکت مجبورند کالاهای به اصطلاح تولیدی آن شرکت را با هر قیمت و کیفیتی برای کسب پورسانت به فروش برسانند!

اجازه دهید موضوع را کمی بیشتر باز کنم.اینکه یک شرکت بازاریابی شبکه ای به عنوان متخصص امر فروش در کنار تولید کنندگان مستعد داخلی قرار گیرد و باعث رشد و توسعه آن بنگاه داخلی و به تبع آن اشتغالزایی در حوزه تولید شود کاری حرفه ایست.

ما در کشور عزیزمان با بنگاههای تولیدی بسیاری مواجهیم که هیچگونه مشکلی بابت تولید محصول با کیفیت ندارند ولی مسئله ای که اکثر این بنگاههای تولیدی را تا مرز تعطیلی کشانده است مشکل در فروش و بازارسازی و برندینگ محصولات تولیدیست. این در حالیست که قلم جادویی بازاریابی شبکه ای به هر بنگاه تولیدی مستعدی بخورد آن را شکوفا می کند. آیا در این پارادایم مزیتی هست که یک شرکت بازاریابی شبکه ای خود در جایگاه تولید کننده وارد این عرصه شود؟

اگرفرض را هم بر این بگذاریم که شرکتی خود تولید کننده محصول است، این امررا شاید زمانی بتوانیم به عنوان مزیت برای این شرکت بدانیم که فرمولاسیون آن محصول اختصاصاً و صرفاً متعلق به آن شرکت بوده و هیچ تولید کننده ای توان تولید محصول مشابه آن را نداشته باشد، نه اینکه شرکتی بیاید و مثلاً چای را بسته بندی کرده و با قیمتی عجیب به فروش برساند و بعد داعیه این را داشته باشد که تولید کننده بودن شرطی لازم برای یک شرکت بازاریابی شبکه ای است!

این در حالیست که امروز همان محصولات در شبکه تات با قیمتی بسیار پایین تر از شرکت مذکور به فروش می رسد و توسط تولید کنندگان مستعد داخلی که سال هاست در این عرصه فعالند و شرکای تجاری تات به حساب می آیند، تولید می شود.

اینکه می بینیم در ایالات متحده بسیاری از شرکت هایی که فعالیت شان در حوزه بازاریابی شبکه ایست، خود تولید کننده محصول نیز هستند  ناظر به همین مطلب است .

همانطور که در ابتدای عرایضم اشاره کردم اگر بخواهیم عین به عین آنچه که در دنیا اتفاق میفتد را بدون توجه به زمینه پیدایش، با فرهنگ ترجمه ای ، به صورت نسخه ای همه گیر برای ایران نیز تجویز کنیم ، حاصل ، کاریکاتوری مصداق شتر ، گاو پلنگ می شود.

و حال اگر فرض فوق را نیز در نظر بگیریم یعنی اینکه یک شرکت بازاریابی شبکه ای محصولی با فرمولاسیون اختصاصی و بی نظیرمخصوص به خودش را در ایران تولید کند، آنگاه باید دید که این محصول چه حجمی از سبد مصرف خانوار را به طور میانگین به خود اختصاص می دهد. چون در نهایت تیم فروش آن شرکت باید از فروش آن محصول صاحب در آمد شوند!

پس ما در ابتدا باید یاد بگیریم که هر کس در جایگاه خود وظیفه اش را به بهترین نحو انجام دهد. یک بنگاه تولیدی که متخصص امر تولید است و سال ها است که در حوزه تخصصی خود زحمت کشیده ،کار تولید و ارتقا کیفیت محصول  و رشد وتوسعه بنگاه تولیدی خود را انجام دهد و یک شرکت بازاریابی شبکه ای می تواند با برندینگ و با استفاده از شبکه قدرتمند بازاریابی خود که بر پایه آموزش های صحیح شکل گرفته ، فروش کالا یا کالاهایی که توسط تولید کنندگان مستعد تولید شده است را به طور محسوس بالا برد.  این برندینگ می تواند به شیوه های متعددی صورت گیرد که رایج ترین آن این است که کالای تولیدی با برند آن شرکت بازاریابی شبکه ای عرضه شود. به این صورت که شرکت بازاریابی شبکه ای می تواند با توافق با تولید کننده تمام یا بخشی از خط تولید آن تولید کننده را در انحصار این برند قراردهد.

خوب است در اینجا به این نکته اشاره کنم که تمامی تولید کنندگان عزیز و مستعد محصولات  فروشگاه “شبکه تات” شرکای تجاری انحصاری شرکت در حوزه بازاریابی شبکه ای هستند که به امر تولید محصول تخصصی شان مشغولند. حال اگر ما بیاییم مثلا اسپری زعفران را با برند “تات” ارائه کنیم ، معنایش این نیست که یک شبه تولید کننده اسپری زعفران با آن فرمولاسیون پیچیده شدیم ! بلکه ما با برندینگ این محصول باعث فروش بیشتر آن می شویم .کما اینکه فقط در حوزه محصولات بهداشتی تا این تاریخ دارای 3 برند انحصاری هستیم . امیدوارم تا به همینجا مطلب به خوبی جا افتاده باشد . بحث در این حوزه زیاد است بگذریم…

8- چه برنامه هایی برای حمایت از مصرف کننده نهایی دارید؟ و این گروه در شرکت شما چه جایگاهی دارند؟

ما وقتی از بازاریابی شبکه ای صحبت می کنیم پیش فرضمان این است که بخش قابل توجهی از مشتریان نهایی خود در پروسه فروش قرار می گیرند یا به عبارت بهتر بازاریاب شبکه ساز کالایی را پرزانته می کند که خودش مصرف کننده آن کالاست و کار فروش او در مورد کالایی است که خود مصرف کرده و از کیفیت و قیمت آن راضیست!

وجه تمایز نگرش هرمی و سلامت در همین جا نهفته است که تئوری فوق در وادی عمل تبدیل به فرآیند دیگری میشود!

پس من سؤال شما را اصلاح می کنم و آن اینکه مگر غیر از جایگاه مصرف کننده نهایی جایگاه دیگری هم می توان در این صنعت متصور شد؟ حال ممکن است بخشی از این کالا در بازار سرد به فروش برسد باز مجدداً فرآیند فروش را چه کسی انجام می دهد؟ همان مصرف کننده راضی از قیمت و کیفیت کالا!

 

9- نظرتان در مورد پرداخت پورسانت چیست؟ چه سهمی از سود شرکت باید به این موضوع اختصاص پیدا کند و کدام بخش بیشترین سهم را باید داشته باشد، پورسانت خرده فروشی یا فروش گروه؟

 

مسأله پرداخت پورسانت امری کاملاً سلیقه ای است و کاملاً بستگی به نوع نگرش و چشم اندازهای ترسیمی یک شرکت دارد.

در فرهنگ تات پورسانت خرده فروشی و شبکه سازی مکمل یکدیگرند. این دو را نمی توان مستقل از یکدیگر بررسی کنیم چرا که اگر در مورد بازاریابی شبکه ای صحبت می کنیم، شبکه سازی به تبع فروش موضوع بحث ماست.

انگیزه فروش بیشتر با پورسانت خرده فروشی و انگیزه جهت ادامه روند آموزش برای تکثیر شبکه سازی بهتر با پورسانت شبکه سازی ایجاد می گردند.

به تعبیر من با توجه به قوانین و شرایط فعلی آئین نامه جدید و الزاماتی که برای خروجی پورسانت در نظر گرفته شده می توان سهم خرده فروشی را چیزی بین یک چهارم تا نصف پورسانت خروجی در فضای کنونی در نظر گرفت.

10-  نظرتان در مورد آیین نامه مصوب جدید چیست؟ چه مقدار توانسته خلأهای موجود در زمینه این فعالیت را پر کند؟

اجازه دهید کاملاً خلاصه و شفاف به این پرسش شما پاسخ دهم. تمامی آئین نامه ها و مصوبات چه جدید و چه قدیم و ما بعد از این، اگر با ضمانت اجرایی صحیح و با کمک کارشناسان زبده ای که تجربه کار بازاریابی شبکه ای را دارند همراه شود و نتیجه این فرآیندکمک به اصلاح فرهنگ عملکردی بازاریابی شبکه ای ایران کند، مفید و مسمر ثمر است.  این فرهنگ عملیاتی نخواهد شد مگر با آگاه سازی در درجه اول مدیران و در درجه بعدی راهبران این صنعت در شرکتها.

در آئین نامه جدید هم کارهای ارزشمندی صورت گرفته که باید دید در حوزه کارشناسی چه میزان کمک به عملکرد صحیح بازاریابی شبکه ای خواهد کرد.

11- به نظر شما چه مشکلاتی پیش روی این صنعت در کشور ماست و راهکارهای برطرف کردن آن ها چیست؟

همانطور که در پاسخ به پرسش های گذشته اشاره به این موضوع داشتم، مشکل اصلی و اساسی بازاریابی شبکه ای در کشورمان را فرهنگ عملکردی حاکم بر آن می دانم. چرا که بازاریابی شبکه ای در فضای قانونی فعلی، در حوزه عملکرد تا حد زیادی همچنان وامدار پارادایم هرمی گذشته است و برخی لیدرها همچنان با رویکردی مشابه فعالیت هرمی گذشته با آن برخورد می کنند. به همین جهت است که عرض می کنم که ما نیازمند اصلاح زیربنایی ساختار فرهنگی در این صنعت هستیم و این فرهنگ اصلاح نخواهد شد مگر اینکه در ساختار شرکت ها ابتدا مدیران آگاهی صد در صدی نسبت به موضوع داشته باشند و به تبع آن این آگاهی فارغ از منافع موقتی در تمامی حوزه ها تأثیر خود را نشان دهد. به طور مثال اگر مدیری آگاه باشد که باید محصولی که ارائه می دهد به نسبت بازار سنتی دارای قیمت و کیفیت قابل رقابت باشد، بحث فروش اجباری و تعیین حجم فروش که در ساختار سازمان فروش یک شرکت یکی از معضلات امروز بازاریابی شبکه ای فعلی در حوزه عملکرد است، آرام آرام جای خود را به فروش منطقی با استفاده از آموزش تکنیک های حرفه ای فروش حتی در بازار سرد خواهد داد و ...

خدا را شاکریم که تمام این مطالب تئوریک در حوزه عملکرد پس از یکسال فعالیت در شبکه تات تا حد زیادی تبدیل به یک فرهنگ کاری شده و می توان تات را الگویی عینی برای عملیاتی کردن فرهنگ مورد بحث دانست. کما اینکه از ابتدا با شعار هوایی تازه در بازاریابی شبکه ای گفتمانی جدید را برای اصلاح این فرهنگ مطرح نمودیم.

 

12- دو تخلف استراتژی فروش و فعالیت در شعب غیر قانونی این روزها خیلی به چشم می خورد، علی رغم اطلاع رسانی های انجام گرفته باز هم شاهد وقوع آن ها هستیم؛ به نظرتان علت ریشه ای وقوع این تخلفات چیست و برای از بین بردن آن ها چه اقداماتی و توسط کدام یک از عناصر فعال در این حرفه باید صورت بگیرد؟

در مورد قسمت اول سئوال شما و تخلف استراتژی فروش، در پاسخ به سئوال قبل مطالبی را عنوان نمودم و در یک جمله مجدداً عنوان میکنم که ریشه این تخلف را در عدم تناسب کیفیت کالاها و عدم آموزش صحیح توسط شرکت ها می دانم. کالایی که بازاریاب نتواند بفروشد چه اتفاقی برایش می افتد؟

 اما در مورد فعالیت در شعب غیر قانونی باید بگویم که وقتی قانون گذار مطرح می کند که فعالیت شرکت ها باید در شعب مورد تأیید انجام شود، فارغ از اینکه نظر بنده به جهت حرفه ای همسو با این موضوع است یا خیر، باید سازوکار آن را نیز کاملاً ایجاد نماید.

در مورد این مسأله باید بدون تعارف بگویم که از نظر من این تخلف ریشه در خلاء های قانونی پیش رو دارد؛ چراکه به طور مثال تا این تاریخ (دی ماه 95) بیش از شش ماه است که اجازه تأسیس شعبه جدید داده نشده است. همانطور که می دانیم روند فروش در بازاریابی شبکه ای روندی سیال است و درآمد بازاریابان شبکه ساز از فروش و شبکه سازی حاصل می شود، حال سئوال اینجاست ما باید بازاریاب را متوقف کنیم و بگوییم کار نکن و شبکه سازیت را متوقف کن چون شش ماه است که پاسخی برای احداث شعب دریافت ننموده ایم؟ این بازاریاب چکار می تواند بکند؟ در پارک و رستوران که نمی تواند کار کند و صحیح هم نیست که کار کند. پس دو راه پیش رو دارد یا اینکه کلاً قید این کار را بزند و یا دفتری بگیرد و در آنجا سروسامانی به اوضاع کاریش بدهد و شروع تخلف از همین جا آغاز می شود. مخلص کلام اینکه اگر قانونگذار قانوناً این نوع تجارت را محدود به شعب مجاز می کند باید ساز و کار آن را هم تمام و کمال فراهم کند و مشخصاً پیشنهاد می گردد تعداد شعب مشخصی برای هر یک از شرکت ها مصوب گردد تا ضمن رعایت عدالت، شرایط کار منصفانه ای نیز در فضای فعلی ایجاد گردد.

 

13- نقاط ضعف و قوت شرکت خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

در مورد نقاط ضعف باید گفت که از آنجا که در فرهنگ تات، رقابت ما با ایده آل های خودمان است، پس نسبت به فردایمان ضعیف تر و از دیروزمان قوی تریم .

 و اما بزرگترین افتخار تات که به عنوان نقطه قوت می توان از آن یاد کرد این است که با گفتمان جدید هوایی تازه در صنعت بازاریابی شبکه ای، فرهنگی جدید از کارکرد بازاریابی شبکه ای سالم را ایجاد نموده ایم. با ارائه محصولاتی متنوع با قیمت و به کیفیت منحصر به فرد، آموزش هایی نوین و حرفه ای که امروز به عنوان الگو در بسیاری از شرکتها نیز (نه به طور کامل) به تبعیت از تات به کار گرفته شده و فرصت تجاری ای که مکمل و در راستای محصولات و آموزش است و از نقاط قوت دیگر شبکه تات می توان به تک تک سفیران فروش عزیز خانواده تات اشاره کرد که سفیران انتقال این فرهنگ در کشور عزیزمان هستند.

14- آینده بازاریابی شبکه ای در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

اگر همه فعالین و بازیگران این صنعت قدر فرصت بی نظیر پیش آمده برای خدمت رسانی به کشور در عرصه اشتغال و تولید را بدانند و با عملکرد ناصواب و ناصحیح تیشه به ریشه این نهال نزنند، آینده ای بی نظیر برای این صنعت متصورم و همانطور که بارها نیز به آن اشاره کردم بروز و ظهور عینی  و عملی اقتصاد مقاومتی را می توان در کارکرد صحیح بازاریابی شبکه ای سالم مشاهده کرد.

15- شرکت شما در پنج سال آینده در چه جایگاهی قرار گرفته؟ آیا چشم اندازی برای آینده خودتان ترسیم کردید و چه برنامه ریزی هایی برای رسیدن به جایگاه مورد نظرتان انجام داده اید؟

اینکه شرکتی قبل از شروع به کار نیازمند ترسیم چشم انداز است که امری بدیهی است و اگر شرکتی بدون چشم انداز شروع به فعالیت می کند، در درجه اول به خودش و در مرتبه بعدی به صنعت صدمات و لطمات جبران ناپذیری را می زند کما اینکه نتایج عدم اشراف ، نا آگاهی و نبود خطوط چشم اندازی درست را کم و بیش در اطراف مشاهده می کنیم !

اینکه یکی بیاید بگوید که تا چند سال آینده قرار است که بهترین شرکت فروش مستقیم کشور شویم که چشم انداز نیست. چشم انداز پژوهی و آینده پژوهی امری عقلانی است که شایسته است با نگاهی عمیق بنگاه های اقتصادی با آن مواجه شوند.

برای بررسی چشم انداز یک شرکت به طور دقیق باید عملکرد آن شرکت را از ابتدای فعالیت مشاهده نمود؛ چرا که نمی توان در وادی کلام حرف های زیبا زد و در وادی عمل فرسنگ ها با کلام مان فاصله داشته باشیم.

یکی از خطوط ترسیمی شبکه تات از ابتدای فعالیت، همانطور که در مصاحبه سال گذشته نیز به آن اشاراتی داشتم ایجاد الگویی نظام یافته از بازاریابی شبکه ای سالم در ساختار زیست بوم ایران با توجه ویژه به فرهنگ غنی ایرانی اسلامیمان بود که به روشنی در عملکرد قریب به یکساله مان بروز و ظهور عینی و عملی پیدا کرد .

رشد و توسعه بنگاه های تولیدی مستعد خرد و متوسط داخلی در راستای بحث اقتصاد مقاومتی از دیگر خطوط ترسیمی در شروع کاری شرکت بود که بحمد الله امروز  با این تنوع بالای کالایی تنها شرکتی هستیم که تا این تاریخ 100 درصد کالاهایمان ایرانی و ساخته تولید کنندگان همین مرز و بوم با بهترین کیفیت است و همچنان این رویکرد را با قدرت ادامه خواهیم داد که تنها زمانی کالای غیر ایرانی در سبد کالایی تات جای خواهد گرفت که امکان تولید آن کالا توسط تولید کننده ایرانی وجود نداشته باشد.

ارتقاء سطح کیفی سبک زندگی خانواده تات در حوزه اندیشه و عمل و به تبع آن رشد شخصی در حوزه مالی و حرفه ای ولو به اندازه یک قدم از دیگر برنامه هایی بوده که امروز بروز و ظهور عینی آن را مشاهده میکنیم.

پس از پشت سر گذاشتن فاز توسعه شرکت به این جمله بسنده کنم که طی ماهها و سال های آینده به یاری خداوند رحمان بیشتر از تات خواهید شنید...

 

16- توصیه شما به افرادی که می خواهند در این زمینه سرمایه گذاری کنند چیست؟

فکر می کنم در طول این مصاحبه آنچه شرط بلاغ بود، همچنین می تواند پاسخ به این سؤال  باشد را در حد بضاعت عرض کردم.

اگر دوستانی هم قصد ایجاد یک شرکت بازاریابی شبکه ای را داشتند چون هدف ، رشد و تعالی و ماندگاری این صنعت زیباست در صورت نیاز، بنده در فضای کمک و مشاوره به ایشان از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد.

17- نظر شما راجع به سایت mlm چیست و آیا مطالب آن را مطالعه کردید؟

بله. سایت MLMBOOK را از همان روزهای ابتدای پیدایش آن می شناسم و به همکاران زحمتکش تان بابت این حرکت بزرگ و مبارک تبریک و خدا قوت می گویم .

یکی از کارهای بزرگی که تا به امروز سایت MLMBOOK انجام داده و جا دارد که بیش از این هم در این زمینه کار کند بالا بردن سطح سواد عمومی برای ایجاد درک صحیحی از فعالیت در این صنعت است .

جا دارد در پایان از تمامی کسانی که  با تلاش بی پایانشان باعث ایجاد بنای مبارک بازاریابی شبکه ای قانونمند شدند بالاخص کمیته محترم نظارت وزارت صنعت ، معدن و تجارت و در رأس ایشان جناب آقای مهندس صادقی و جناب آقای امانت و تمامی کارشناسان محترم این مرکز و همه نهاد هایی که به نوعی در جهت رشد و شکوفایی بازاریابی شبکه ای سالم تلاش می کنند تشکر کرده و از خداوند مهربان توفیق و برکت روز افزون را برای ایشان مسئلت دارم.

 

 

 

 

 

 

 

http://mlmbook.ir/News/1/338
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
  
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها