بسته های تخفیف مفید یا مضر؟

بسته های تخفیف مفید یا مضر؟
تاريخ:هجدهم مهر 1400 ساعت 14:51   |   کد : 349   |   مشاهده: 2335
شرکت های بازاریابی شبکه ای برای اینکه بتوانند به فروش بیشتر و به تبع آن سود بیشتر دست پیدا کنند، مشوق هایی را برای بازاریابان ...

شرکت های بازاریابی شبکه ای برای اینکه بتوانند به فروش بیشتر و به تبع آن سود بیشتر دست پیدا کنند، مشوق هایی را برای بازاریابان و حتی مشتریانشان در نظر می گیرند.
از پرکاربردترین مشوق ها اعمال تخفیف بر روی محصولات و ارائه بسته های رایگان محصول در ازاء میزان خرید مشخصی است.
هدف شرکت ها از ارائه این مشوق ها، افزایش فروش در کوتاه مدت، فروش محصولاتی که به تاریخ انقضای خود نزدیک شده اند، معرفی یک محصول جدید به بازار، نفوذ در بازار و افزایش سهم بازار و در نهایت پاداش دادن به بازاریابان است. ارائه این مشوق می تواند در بازاریابان انگیزه زیادی را برای خرید ایجاد کند اما باید ببینیم آیا این خرید به نفع آنان نیز هست یا اینکه فقط حاوی منفعت برای شرکت است.
جواب این سؤال واضح است؛ زمانی این خرید به نفع بازاریابان خواهد بود که محصولات دارای کیفیت مناسب بوده و آن ها قادر به فروش محصولات باشند، در غیر این صورت با انباری از کالاها مواجه می شوند که جز زیان اقتصادی چیزی را برای آنان به ارمغان نخواهد آورد.
ارائه بسته های تخفیف در کنار مزیت هایی که برای مصرف کنندگان دارد در صورت عدم نیاز واقعی خریدار به محصول، به نوعی رواج مصرف گرایی است که در بازار سنتی نیز بعضاً مشاهده می شود. این عمل شاید در کوتاه مدت شرکت را به اهدافی که مدنظرش است برساند اما در بلند مدت به جایگاه محصولات و اعتبار شرکت در بازار لطمه وارد خواهد کرد.
لذا شیوه های تجاری پاداش دهی شرکت ها می بایست به گونه ای تدوین شود که نه تنها تحقق بخش هدف شرکت در کوتاه مدت باشد بلکه به تبع آن بازاریابان را نیز به منفعت برساند نه اینکه با تحریک آنان به خرید بیشتر منجر به انباشته شدن کالا در نزد آنان شود. این امر اعتماد بازاریابان از شرکت را سلب کرده و به جایگاه و اعتبار شرکت نیز لطمه وارد خواهد کرد.
اگر شرکت ها قصد افزایش فروش خود را دارند بهتر است این کار را اولاً با عرضه کالای مصرفی باکیفیت و با قیمت رقابتی و درمرحله دوم با توانمندی بازاریابان در بلندمدت و پرورش نیروهای متبحر انجام دهند.
درنظر گرفتن بسته های تخفیف اگر برای مدت محدود، تغییر فصل، انبارگردانی و ... نباشد مشخصاً نشان دهنده این موضوع خواهد بود که قیمت تمام شده و اولیه محصول بسیار پایین تر از قیمت اعلامی شرکت است و به نوعی فریب کاری در جلب مشتری است.
 

http://mlmbook.ir/News/1/349
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
  
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها