آشنایی با شرکت آویژه سگال

مصاحبه با مدیر عامل شرکت آویژه سگال

مصاحبه با مدیر عامل شرکت آویژه سگال
تاريخ:نوزدهم فروردين 1396 ساعت 07:43   |   کد : 422   |   مشاهده: 273
شرکت آویژه سگال به مدیریت خانم شادی رضایی و آدرس وب سایت www.asnm.ir و با محصولاتی در رسته مواد غذایی مانند انواع ادویه، خشکبار،محصولات نانو و ... ؛ محصولات آرایشی - بهداشتی ، محصولات لوازم خانگی و انواع گلیم در تاریخ 1394/09/9 مجوز فعالیت خود را دریافت کرده است. این شرکت در شهرهای بهشهر- ساری -یاسوج دارای شعب فعال است. همچنین مجوز فعالیت این شرکت تا تاریخ 1399/09/09 به مدت 5 سال دارای اعتبار است. در ادامه شما را به خواندن مصاحبه سایت mlmbook باخانم شادی رضایی مدیرعامل این شرکت، در مورد بازاریابی شبکه ای و وضعیت شرکت دعوت می نماییم.

1- لطفاً مقداری از سوابق خود در زمینه تجارت و بازاریابی را بیان نمایید؟

با عرض سلام. کلیه سهامداران و اعضای هیئت مدیره شرکت آویژه سگال از سال 89 در زمینه تجارت و تأمین و عرضه محصولات متنوع و به خصوص مصرفی فعالیت خود را آغاز نمودند.

2- هدف شما از تأسیس شرکت و فعالیت در زمینه بازاریابی شبکه ای چیست؟

با توجه به آمارها و گزارشات موجود آنچه مسلم است این است که مسئله اصلی کشور ما تولید نیست. بسیاری از کارخانجات یا تعطیل شدند یا با حداکثر ظرفیت تولید کار نمی کنند که دلیل اصلی این مسئله میزان فروش محصولات است. بنا بر این از نظر اینجانب بازاریابی شبکه ای حلقه مفقوده بین تولیدکننده و مصرف کننده است.

هدف ما از تأسیس شرکت بازاریابی شبکه ای ایفای نقش در کمک به تولیدکنندگان داخلی برای فروش محصولات شان و از طرف دیگر ایجاد رابطه مؤثر با مصرف کنندگان نهایی است که در نتیجه به کاهش هزینه های توزیع کالا و ایجاد اشتغال برای مصرف کنندگانی که وارد چرخه بازاریابی محصولات می شوند، می انجامد.

3- به نظر شما یک شرکت بازاریابی شبکه ای موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی های بسیاری دارد. از جمله:

·        باید مدیریت دانش محور و سیستماتیک در شرکت وجود داشته باشد.

·        به هیچ عنوان از مسیر و هدف اصلی بازاریابی شبکه ای نباید دور شود.

·        کاملاً باید انعطاف پذیر بوده و در چهارچوب قوانین اداری کشور کار کند.

·        مشتری مداری را در رأس برنامه های خود قرار دهد.

4- شرکت شما تا چه اندازه این ویژگی ها را داراست؟

مهم این نیست که ما امروز در کجای ایده آل ها و استانداردهای یک شرکت موفق قرار داریم که البته به وضوح این موضوع را همیشه بررسی می کنیم. با این حال چیزی که اهمیت دارد این است که بدانیم آیا در مسیر صحیح به سمت این ویژگی ها قرار داریم یا خیر. بسیار دیده شده که صحبت در مورد ایده آل ها و ویژگی های شرکت های موفق، تعاریف پر طمطراق از دهان کسانی خارج می شود که در مسیر این شعارها حرکت نمی کنند و فقط از این شعارها استفاده تبلیغاتی می کنند؛ درحالی که ما سعی می کنیم هر روز اقدامات کاملاً شفافی در این جهت انجام دهیم.

5- به نظر شما چه اقداماتی فعالیت بازاریابی شبکه ای را مشابه فعالیت های شرکت های هرمی جلوه می دهد؟

اساساً فعالیت با نگرش افزایش فروش با بالاترین سود ممکن. سود ممکن نهایتاً به اقداماتی می انجامد که نتیجه آن به وجود آمدن فعالیتهای شبه هرمی است. این گونه نگرش ها در اثر هدف های مقطعی شرکت ها و همچنین نبودن رقبای استاندارد در این صنعت ایجاد شده است که امید است در آینده با فعالیت های استاندارد شرکت ها و رقابت سالم در این حوزه پیشرفت شرکت هایی با این نگرش ها غیرممکن شود.

6- شما چه راه کارهایی را اجرا کردید که شرکت شما به سمت هرمی شدن پیش نرود؟

جداسازی کامل بخش شبکه سازی و بازاریابی از بخش تأمین و فروش محصولات از کارهایی است که به نظر بنده نقش مؤثری در جلوگیری از هرمی شدن شرکت دارد. در این راستا سعی ما بر این بوده که با برندهایی وارد قرارداد شویم که تا حدودی کیفیت وقیمت مشخصی در بازار داشته باشند که به هیچ عنوان بالا رفتن حجم فروش آنها از طریق شبکه ما باعث افت کیفیت و یا بالا رفتن بی منطق قیمت محصولات آنها نشود؛ چرا که یکی از خصیصه های شرکت های هرمی عرضه محصولات با قیمت های نا متعارف می باشد.

یکی دیگر از اقدامات اخیر شرکت آویژه ایجاد بخش ارتباط با مشتریان است که ما از این طریق سعی بر این داریم که به طور مستقیم و موثر از نظرات مشتریان نهایی آگاه شده و به اصلاح نواقص خود بپردازیم.

7- به نظر شما برای اینکه بازاریابان یک شرکت موفق و سالم عمل کنند، شرکت چه برنامه هایی را باید مد نظر داشته باشد؟

اصولاً شرکت نمی تواند ناسالم و غیرحرفه ای عمل کند و از طرفی ادعا کند در جهت اصلاح رفتار با بازاریابان برنامه مؤثری دارد. به نظر بنده اگر شرکت بستر مناسب و استاندارد و سالمی برای بازاریابی محصولات با کیفیت و رقابتی ایجاد کند، بازاریابان که عمدتاً انسان های پاک و سالم و زحمت کشی هستند، دیگر لزومی نمی بینند که برای فروش محصولات و پورسانت بیشتر دست به اقداماتی بزنند که ناسالم قلمداد می شود و در چنین بستری با انتشار کمترین آموزش ها و اطلاع رسانی قوانین می توان جلوی اندک اقدامات انحرافی را هم گرفت.

8- تولیدکننده بودن شرکت و ارائه محصولات منحصر به فرد در موفقیت شرکت چه نقشی را دارد؟ و به نظر شما محصولاتی که شرکت ها ارائه می دهند باید چه ویژگی هایی داشته باشند تا شرکت را به اهدافش نزدیک کند؟

 با توجه به اینکه ما معتقدیم مقوله فروش و بازاریابی از مقوله تولید کاملاً جداست بنا بر این معتقد نیستم که تولیدکننده بودن نقش مؤثری در موفقیت شرکت ایفا می کند. البته به خوبی می دانم که شرکت های موفق در عرصه جهانی عمدتاً تولیدکنندگان محصولاتشان هستند. اما اگر به مقوله بومی سازی معتقد باشیم بنده فکر می کنم وظیفه شرکت بازاریابی شبکه ای ایرانی کمک به آن بخش از تولیدکنندگان داخلی است که محصولاتی با کیفیت خوب تولید می کنند. اما زا آنجا که در رقابت های موجود توانایی گرفتن سهم خودشان از بازار را ندارند، بنا بر این با ظرفیت کامل کار نمی کنند. من فکر می کنم که مسئله اصلی اقتصاد ما در بخش تولید باشد. به نظر بنده مسئله اصلی در عرضه و فروش کالاهای تولیدی است که شرکت بازاریابی شبکه ای می بایست تمرکز خود را در این حوزه معطوف کند.

9- چه برنامه هایی برای حمایت از مصرف کننده نهایی دارید؟ و این گروه در شرکت شما چه جایگاهی دارند؟

چگونه می شود شرکت نام بازاریابی را در موضوع فعالیت اساسنامه ای خود داشته باشد، اما به مقوله حمایت از مصرف کننده نهایی بی توجه باشد. پر واضح است که حمایت از مصرف کننده نهایی باعث رضایت مندی مشتریان شده و نتیجتاً افزایش فروش محصولات که یکی از اهداف شرکت های بازاریابی شبکه ای است را به همراه خواهد داشت. در حال حاضر در شرکت آویژه دپارتمانی با نام ارتباط با مشتریان وجود دارد که دستور کار و برنامه های دوره ای مشخصی را دنبال ی کند.

10- نظرتان در مورد پرداخت پورسانت چیست؟ چه سهمی از سود شرکت باید به این موضوع اختصاص پیدا کند و کدام بخش بیشترین سهم را باید داشته باشد، پورسانت خرده فروشی یا فروش گروه؟

شرکت آویژه تقریباً 80% از سود خود را به پورسانت ها اختصاص می دهد که البته با توجه به قوانین جاری محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد و سعی ما بر این است که سهم منصفانه ای را از سود خالص شرکت به پورسانت ها اختصاص دهیم.

در مورد بخش دوم سؤال باید بگویم با توجه به نوع محصولات اهمیت پورسانت خرده فروشی و فروش گروهی می توانند متفاوت باشند. برخی کالاها که عمدتاً مصرفی بوده و جزو نیازهای روزمره خانوار قرار می گیرند، می بایست پورسانت خرده فروشی بیشتر و فروش گروهی کمتر داشته باشند و در مقابل دسته ای از کالاها که جزو نیازهای اولیه خانوار محسوب نمی شوند و بنا بر این برای فروش و بازاریابی آنها احتیاج به زحمت بیشتری از سوی بازاریابان است، انصاف حکم می کند که پورسانت فروش گروهی اینگونه کالاها بیشتر از دسته قبل باشد.

11- نظرتان در مورد آیین نامه مصوب جدید چیست؟ چه مقدار توانسته خلأهای موجود در زمینه این فعالیت را پر کند؟

تا کنون از سوی مسئولان محترم چیزی به شرکت ابلاغ نشده است، ولی بر اساس شنیده ها موارد مهمی در آئین نامه مزبور بیان شده است که با تکمیل و اصلاح قوانین مربوط اشکالات احتمالی را پوشش خواهد داد.

12- به نظر شما چه مشکلاتی پیش روی این صنعت در کشور ماست و راهکارهای بر طرف کردن آن ها چیست؟

به نظر بنده چالش اصلی پیش روی این صنعت نوع فعالیت برخی شرکت های فعال در این صنعت است و رقابت سالم و شفاف سازی راه کار برطرف کردن این چالش است.

13- دو تخلف استراتژی فروش و فعالیت در شعب غیرقانونی این روزها خیلی به چشم می خورد، علی رغم اطلاع رسانی های انجام گرفته باز هم شاهد وقوع آنها هستیم. به نظرتان علت ریشه ای وقوع این تخلفات چیست و برای از بین بردن آنها چه اقداماتی و توسط کدام یک از عناصر فعال در این حرفه باید صورت بگیرد؟

همانطور که قبلاً هم اشاره کردم ریشه اصلی این تخلفات را می توان در عملکرد و سیاست های شرکت ها جست و جو کرد. اگر شرکت ها تمرکز خود را بر روی رضایت مندی مشتری های نهایی معطوف کنند، بخش عمده ای از این تخلفات صورت نخواهد گرفت. البته معتقدم قسمتی از این تخلفات ریشه در نگرش و عملکرد گروهی از بازاریابانی دارد که هنوز خط فکری خود را از شرکت های هرمی شناخته شده می گیرند که اگر بستر مناسب و استاندارد از طرف شرکت وجود داشته باشد، این گروه هم از طریق آموزش های صحیح و اصولی آگاه شده و به مرور زمان دست از تخلفات خود برداشته و به فعالیت های صحیح و اصولی روی خواهند آورد.

باید بدانیم در تمام کشورهای پیشرو این صنعت، این شغل به عنوان یک شغل پاره وقت خانگی شناخته می شود که نیاز به هیچ دفتر و مکان فیزیکی ندارد و در آینده ای نزدیک این فعالیت در ایران هم به گونه ای خواهد شد که اساساً شاهد چنین تخلفاتی نخواهیم بود.

14- بازاریابان بیشتر با چه مشکلاتی درگیر هستند و از نظر شما نقش شرکت ها در ایجاد این مشکلات به چه میزان است؟

آنچه در این مدت به عنوان مسئله بازاریابان تمام شرکت ها مطرح است مسئله رسیدن محصولات به دست مشتری نهایی است که در این مدت شرکت آویژه طرح هایی را در دست مطالعه و بررسی دارد.

15- نقاط ضعف و قدرت خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

نقطه قوت شرکت آویژه اعتقاد به مقوله مشتری مداری است. به این معنی که ما تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا با استفاده از روش های علمی موجود در دنیا به ایجاد ساز و کار ارتباط با مشتریان و حرکت در جهت ایجاد مشتریان وفادار بپردازیم.

نقطه ضعف ما عبارت است از کمبود نیروی انسانی متخصص که با صنعت بازاریابی شبکه ای هم آشنایی داشته باشند.

16- آینده بازاریابی شبکه ای در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

همچنان که در کشور های پیشرو در این صنعت هم دیده شده شرکت های بازاریابی شبکه ای آنها نیز روزگاری در مسیری مشابه نقطه ای که امروز ما در آن هستیم، عبور کرده اند. بنا بر این به عقیده بنده با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و تکنولوژی های ارتباطی این سال ها بازاریابی شبکه ای ایران مسیر بلوغ خود را به مراتب با سرعت بیشتری نسبت به کشورهای خارجی طی خواهد کرد و در آینده ای نه چندان دور امید است چند شرکت بازاریابی شبکه ای بین المللی ایرانی باشند.

17- شرکت شما در 5 سال آینده در چه جایگاهی قرار گرفته؟ آیا چشم اندازی برای آینده خودتان ترسیم کردید و چه برنامه ریزی هایی برای رسیدن به جایگاه مورد نظرتان انجام داده اید؟

در حال حاضر در حال تهیه سند چشم انداز 5 ساله از طریق یکی از شرکت های فعال در زمینه راه کارهای مدیریت کسب و کار هستیم که بعد از اتمام این پروژه مشروح آن را انشاالله منتشر خواهیم کرد.

18- توصیه شما به افرادی که می خواهند در این زمینه سرمایه گذاری کنند چیست؟

توصیه می کنم تحقیقات کامل در زمینه تاریخچه این صنعت و مسیر توسعه آن در سایر کشورها را داشته باشند و آنچه که تا امروز در ایران در این صنعت انجام شده است به صورت موشکافانه بررسی نمایند و هدف نهایی خود را از ورود به این صنعت به طور شفاف مشخص کرده و با مشورت با اهل فن در این حوزه از درست بودن انتخاب شان آگاه شده و بعد از آن مسیر مشخصی را تا حصول نتیجه از بدو شروع طراحی کنند.

19- نظر شما راجع به سایت MLM چیست و آیا مطالب آن را مطالعه کردید؟

وب سایتی است که به عنوان مرجع قابل استناد از سوی فعالان در این حوزه شناخته می شود که می تواند نقش مؤثر تری را در راستای جهت دهی به افکار فعالان در این حوزه ایفا کند.

http://mlmbook.ir/News/1/422
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
  
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها