چرا شرکت های بازاریابی شبکه ای ناگهان با هجمه بازخرید مواجه می شوند؟

چرا شرکت های بازاریابی شبکه ای ناگهان با هجمه بازخرید مواجه می شوند؟
تاريخ:هفدهم فروردين 1399 ساعت 13:40   |   کد : 996   |   مشاهده: 1381
اخیرا مشاهده می شود که در برخی شرکت های بازاریابی شبکه ای، استرداد پول بازاریابانی که بازخرید انجام داده اند، با فواصل زمانی بلند مدت بعضا تبدیل به چالشی برای بازاریابان و شرکت بازاریابی شبکه ای شده است. اما چرا این حالت پیش می آید؟
اخیرا مشاهده می شود که در برخی شرکت های بازاریابی شبکه ای، عودت پول بازاریابانی که بازخرید انجام داده اند، با فواصل زمانی بلند مدت بعضا تبدیل به چالشی برای بازاریابان و شرکت بازاریابی شبکه ای شده است. اما چرا این حالت پیش می آید؟ 

همانطور که می دانیم حق بازخرید و پس دادن محصول خریداری شده توسط بازاریاب با شرایطی که در ضوابط و دستورالعمل بازاریابی  قید شده است، جزء حق و حقوق بازاریابان است و بازاریابی که به هر دلیلی نتوانسته محصول خریداری شده از شرکت را بفروشد، و قصد ادامه فعالیت بازاریابی را ندارد می تواند آن کالا را (به شرط قابل فروش مجدد بودن) به شرکت عودت نماید و شرکت نیز با امکان فسخ رابطه قراردادی، مبلغ آن را مسترد نماید.

  در موضوع پیش انباشته سازی محصولاتی که منجر به بازخرید کالا می شوند، بعضا برخی لیدرها با عدم دانش کافی و یا با هدف کسب منفعت در کوتاه مدت بدون توجه به ظرفیت فروش کالا، پیشنهاد خرید زیاد را به بازاریابان می¬دهند که منجر به  پیش انباشته سازی کالاهای مازاد بر نیاز برای این اعضا می شود و به دلیل عدم نظارت شرکت روی خریدها و عدم بررسی اینکه آیا این خریدها بر اساس نیاز واقعی است یا خیر، تنها به دلیل سیاست شرکت یا لیدرهای شرکت در خرید بالا برای کسب پورسانت بیشتر، پیش انباشته سازی انجام می گیرد و بطور طبیعی پس از مدتی تعداد زیادی از بازاریابان قصد بازخرید کالاها را خواهند داشت و شرکت با چالش بزرگی مواجه می شود زیرا می بایست مبالغ کلانی را به تعداد انبوه بازاریابانی که درخواست بازخرید دارند، مسترد نماید. 

مطابق مقررات آیین نامه، اجرای ضابطه بازخرید کالا توسط شرکت های دارای پروانه کسب الزامی است همچنین طبق ضابطه 70-30 در قرارداد الگوی شرکت با بازاریابان، بازاریاب تا زمانی که 70 درصد از محصولات خریداری شده را به فروش نرساند، نمی بایست خرید مجدد انجام دهد و بهتر است پس از فروش و اطمینان از اینکه توانایی فروش محصولات را دارد، اقدام به خرید مجدد کند اما با توجه به اینکه صحت سنجی و نظارت بر انجام این امر برای شرکت دشوار است، برخی بازاریابان آن را رعایت نکرده و چالشی ایجاد می شود که هم به ضرر بازاریاب است و هم شرکت زیرا شرکت نمی تواند پول بازاریاب را به موقع به او بازگرداند. 

بنابراین عدم اجرای ضوابط اعلام شده در سیستم فروش بازاریابی شبکه ای، در نهایت منجر به بروز مشکل برای شرکت و بازاریابان خواهد شد و ایجاد هرگونه استراتژی فروش یا اجبار در خریدی به نفع هیچ یک از بازیگران این حرفه نخواهد بود. 

 

http://mlmbook.ir/News/1/996
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها