بازاریابان لطفاً کمی بااخلاق تر باشید!

بازاریابان لطفاً کمی بااخلاق تر باشید!
تاريخ:بيست و ششم آبان 1400 ساعت 08:49   |   کد : 1099   |   مشاهده: 724
در بازاریابی شبکه ای با توجه به ماهیت اجتماعی آن و برقراری ارتباطات بیرونی رعایت حقوق دیگران مبنای اصلی کار قرار دارد و لزوم پایبندی به ...
در هر کسب و کار و حرفه ای، رفتار شاغلان آن عاملی تعیین کننده در ایجاد فرصت های کاری و همچنین برطرف کردن تهدیدات و چالش های پیش روی آن حرفه است و این رفتار از ارزش های اخلاقی تعریف شده برای آن شغل نشأت می گیرد. در واقع همان طور که افراد در زندگی شخصی خود اصول و ارزش های تعریف شده ای دارند که تعیین کننده سبک زندگی و نوع تعاملات آن هاست، در هر شغلی که در آن مشغول هستند نیز می بایست رفتاری متناسب با اصول و ارزش های تعریف شده در آن حرفه داشته باشند.  از این اصول و ارزش های تعریف شده مشاغل با عنوان اخلاق حرفه ای یاد می شود. اخلاق حرفه ای نوعی تعهد اخلاقی و وجدان کاری نسبت به هر نوع کار، وظیفه و مسئولیت است. این اخلاق، دربرگیرنده مجموعه‌ای از احکام ارزشی، تکالیف، رفتار و دستورهایی برای اجرای آنهاست.

در بازاریابی شبکه ای با توجه به ماهیت اجتماعی آن و برقراری ارتباطات بیرونی رعایت حقوق دیگران مبنای اصلی کار قرار دارد و لزوم پایبندی به ارزش های اخلاقی بیش از هر شغل دیگری احساس می گردد.

برخی از اصول اخلاقی که بازاریابان به عنوان اصلی ترین صاحبان کسب و کار ملزم به رعایت آن هستند به شرح زیر است:
1- صادق بودن: صداقت اولین و مهم ترین اصل برای ایجاد اعتماد در مشتریان و عاملی مهم در افزایش اعتبار بازاریاب است. اهمیت این موضوع در آیین نامه مصوب برای فعالیت بازاریابان نیز به خوبی مشخص است. در بندهایی از این آیین نامه بازاریابان از تبلیغات اغواگرایانه و ادعاهای درآمدی واهی منع شده اند که این موضوع به اصل صداقت در کسب اشاره دارد. اگر وعده ای در مورد محصول داده می شود بر طبق این اصل باید صاذقانه بوده و صرفاً برای افزایش فروش محصول نباشد.

2- احترام به دیگران: بازاریاب به عنوان یک فروشنده می بایست به حق تصمیم گیری دیگران احترام بگذارد؛ به این معنی که مشتریان و یا همکاران احتمالی اش را در خرید و همکاری تحت فشار قرار ندهد. فرصت فکر کردن و تصمیم گیری در اختیار آنان قرار دهد. بازاریاب اخلاق مدار فردی است که تنها منفعت خود را مرجع و مهم نمی داند بلکه حفظ حقوق و منافع افراد دیگر چه در قالب مشتری و چه درقالب  افراد علاقه مند به همکاری برای او در اولویت کاری قرار دارد. این فرد اگر قولی می دهد به موقع آن را انجام داده و وقت شناس است.

3- رعایت و احترام نسبت به ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی: بازاریاب قبل از آنکه عضوی از شرکت باشد عضوی از یک جامعه بزرگتر است؛ پس به عنوان فردی متعلق به اجتماع موظف به ارج نهادن به فرهنگ، ارزش ها و هنجارهای اجتماعی است. در کنار همه موارد مطرح شده احترام به قوانین مصوب و حرکت در چارچوب آن از مهم ترین وظایف او است.

4- رقابت طلبی سالم: محیط بازاریابی، محیطی رقابتی است. در رقابت سالم نباید به دنبال این بود که به هر نحوی به موفقیت دست یافت. بدگویی کردن و پایین کشیدن دیگران نشانی از یک رقابت ناسالم و غیر اخلاقی دارد. یک بازاریاب اخلاق مدار اعتماد به نفس دارد؛ به دنبال دست یابی به مهارت های بالا  درحرفه خود است؛ جدی و پرکار است؛ به موقعیت فعلی خود راضی نیست و از طریق شایسته دنبال ارتقای خود است؛ سعی نمی‌کند به هر طریقی در رقابت برنده شود. برای مثال پدیده شیفت زدن که در بین بازاریابان شرکت های مختلف بعضا مشاهده می شود به نوعی رقابتی ناسالم محسوب می گردد و باعث ایجاد جو تنش در بین بازاریابان می گردد.

5- مسئولیت پذیری: افراد مسئولیت پذیر به درستکاری و خوش نامی در کارشان اهمیت می دهند. این افراد دلسوز مشتریان، شرکت، همکاران، حرفه و جامعه خود می باشند و فعالیت هایی که باعث وارد آمدن صدمه به آن ها شود را انجام نمی دهند. بازاریابان مسئولیت پذیر نیز همین خصوصیات را دارا هستند و فعالیت هایی که باعث ایجاد شبهه در مورد فعالیت آنان می شود را انجام نمی دهند. برای مثال اغواگری و برگزاری آموزش به سبک شرکت های هرمی.

موارد مطرح شده در بالا از مهم ترین قواعد اخلاق حرفه ای است که در اکثریت مشاغل با تدوین منشورهای اخلاقی کارکنانشان را متعهد به انجام آن نموده اند. شاید در ظاهر این موارد پیش پا افتاده به نظر برسند، اما زمانی که به بررسی معضلات ایجاد شده در حرفه بازاریابی شبکه ای و تهدیدات پیش روی اعتبار این صنعت در داخل کشور می پردازیم، نقص در اجرای این تعهدات اخلاقی را به وضوح درک می کنیم.  شاید علت اصلی را بتوان نبود منشور رسمی در این زمینه عنوان کرد اما حتی نبود الزامات رسمی هم نمی تواند بهانه ای برای عدم رعایت قواعد اخلاقی گردد. راهکاری که می توان توصیه نمود این است که همه شرکت های فعال برای تدوین این منشور و الزام نمودن بازاریابانشان به رعایت آن به توافقی جمعی برسند تا بتوانند اصول اخلاق حرفه ای را در این تجارت نهادینه کنند.
 

http://mlmbook.ir/News/1/1099
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
درباره ما
 
  پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم به آدرس  www.mlmBook.ir، سایت مرجع در زمینه انتشار مقالات آموزشی و تخصصی بازاریابی شبکه ای در ایران است و مخاطبان به منظور ارسال گزارش های تخلف شرکت های دارای پروانه کسب به بخش بازرسی اصناف می توانند از طریق پست الکترونیک inFo@mlmBook.ir، اقدام نمایند. همچنین میتوانید جهت بررسی مسائل مربوط به کد واحد بازاریابی مشخصات(نام و نام خانوادگی و کدملی) خود را به آدرس Unicode@mlmbook.ir ارسال نمایید.
 
پیوندها